čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Školy v Karlovarském kraji stále čekají na objednané počítače

Na základních školách v Karlovarském kraji začalo distanční vzdělávání, přístup škol k on-line výuce se ale různí. Některé školy zadávají dětem úkoly prostřednictvím e-mailu nebo webových platforem, ostatní upřednostňují videokonference. Školy ale stále neobdržely počítače, které objednávaly v září z prostředků ministerstva školství, vyplynulo z ankety mezi řediteli.

Na základní škole JIH v Mariánských Lázních jsou podle ředitelky Jaroslavy Baumgartnerové na výuku na dálku připravení dobře. Chystali se na ni již od začátku září, zkušenosti mají také z jara, kdy se školy uzavřely poprvé. Většina učitelů zadává úkoly žákům z domova, někteří ale potřebovali ze začátku pomoc s technikou od zkušenějších pedagogů. "Ve škole se tak vytvořila pracovní skupina učitelů a vzájemně si pomáhali," doplnila ředitelka. Na komunikaci a ukládání souborů využívají platformu Microsoft Teams.

Ve škole ale chybí některé počítače a vybavení. Ty, co mají, jsou již starší, a ne tak výkonné. V září objednávali 41 počítačů, podle ředitelky by je ale kvůli vysoké poptávce všech škol v ČR měli dostat v prosinci nebo až v únoru.

Jinou metodu distanční výuky zvolili někteří učitelé na Základní škole Myslbekova v Ostrově. Pedagogové tam upřednostňují interaktivní výuku přes videokonference. "Už jsme si to vyzkoušeli v září, protože celá naše škola byla v karanténě. Nastavili jsme s nimi přístupy, hesla a jak s programy pracovat. Upozornili jsme rodiče, že výuka je na rozdíl od jara povinná, žáky známkujeme a kontrolujeme," řekl ředitel Martin Fous.

Uzavření škol ale podle ředitele přišlo náhle. "Nastavili jsme systém střídání tříd a druhý den jsme se dozvěděli, že nás zavírají, jsme z toho rozpačití. Žákům chybí motivace, sice se konference účastní, ale nevíme, zda se soustředí nebo jestli třeba nejsou na mobilu," dodal Fous. Většina pedagogů učí také z domova, kde mohou zároveň zaopatřit i své děti.

Ani ostrovská škola zatím nedostala objednané počítače. Od ministerstva získali na nákup 600.000 korun, na objednávku ale stále čekají. Na technické vybavení stále čeká i základní škola v Sokolově. Počítače by zapůjčili žákům, kteří je nemají, anebo se o ně dělí se sourozenci. Podle ředitelky Petry Šiškové by měly přijít až v prosinci.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, školy, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.