První oceněnou nálezkyní v Karlovarském kraji ve společném projektu Policie ČR a Slavia pojišťovny Ztracená pomněnka je šestadvacetiletá Aneta Dušková z Hranic u Aše na Chebsku. Letos 15. září večer našla ztraceného osmiletého autistického chlapce. Podle mluvčí krajských policistů Kateřiny Peškové po něm pátralo více než sto lidí, psovodi, drony i vrtulník. Masivní bylo i sdílení informací o ztraceném chlapci na sociálních sítích.
"Jely jsme kolem 22:30 z práce a já se zrovna dívala do telefonu a kamarádky mi psaly, že se hledá chlapeček a že má fialovou bundu. Mamka řídila auto a najednou vykřikla, že u silnice je nějaký malý kluk. Zastavily jsme, naložily chlapce do auta a zavolaly jsme policii. Vůbec jsme neváhaly, prostě jsme zastavily a utíkaly pro něj," popsala situaci ze sychravého večera nálezkyně Aneta Dušková. Po chlapci, který se ztratil po 16:00 odpoledne zhruba dva kilometry od obce Studánka na Chebsku, kde jej Dušková objevila, v tu chvíli pátraly desítky profesionálů z řad Integrovaného záchranného systému i dobrovolníků. Na silnici, kde byl posléze nalezen, se podle místního obyvatele pohyboval už delší dobu, z kolemjedoucích aut ale zastavila až mladá žena vracející se s matkou z práce v nedalekém německém Selbu.
"V Karlovarském kraji jsme v loňském roce vyhlásili pátrání po 69 pohřešovaných osobách, z toho byly ve 23 případech hledány děti. Vypátráno bylo 68 lidí. V letošním roce jsme zatím pohřešovali 77 osob, přičemž 21 z nich byly děti, nalezeno bylo 74 lidí. Pátrání po pohřešovaném chlapci stejně jako pohřešování ostatních osob bylo zveřejněno i v médiích a v relaci dítě nebo senior v ohrožení," uvedla Kateřina Pešková s tím, že pomoc veřejnosti je v těchto případech významná.
V celém Česku je podle Tomáše Kohouta z odboru pátrání policejního prezidia ročně vyhlášeno 3500 až 4000 pátrání po pohřešovaných osobách. "Drtivou většinu těchto osob vypátráme. Většinou se jedná o pohřešované děti a seniory. Ze strany veřejnosti je zájem daleko větší, co se týká pomoci při pátrání, pokud se jedná o dítě," řekl.
Ocenění Ztracená pomněnka bylo uděleno posedmé. V předchozích dvou a půl letech jím Slavia pojišťovna ve spolupráci s policií ocenila nálezce pohřešovaných lidí v dalších krajích v Česku. Oceněn byl například nálezce čtrnáctileté dívky, která zanechala dopis na rozloučenou, nálezkyně tříletého chlapce ztraceného v lese nebo žena, která objevila pohřešovanou seniorku trpící schizofrenií.
Policie si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný Pomněnkový den, připomíná každoročně 25. května. Využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných lidí. "Právě v tento den se v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen," popsal historii ocenění policejní prezident Martin Vondrášek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.