Veterináři zvýšili dozor v Karlovarském kraji u hranic s Německem, kvůli výskytu katarální horečky ovcí ve městě Adorf/Vogtland v Sasku, které se nachází sedm kilometrů od české hranice. Inspektoři budou kontrolovat, zda zvířata nevykazují příznaky nákazy. Německo kolem ohniska nákazy vymezilo ochranné území o poloměru 150 kilometrů, území zasahuje i do Česka, veterináři nicméně upozorňují, že ČR má označení země bez výskytu horečky a vymezená oblast nemá vliv na nákazový status.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění, které postihuje především ovce, kozy a skot, na člověka onemocnění přenosné není. V Česku veterináři ochranné pásmo vymezovat nebudou, zavedli ale větší dozor v oblasti o poloměru 20 kilometrů od ohniska v Německu, které zasahuje i do Česka. Od 1. záři také zavedli zvýšený monitoring skotu v oblastech do 150 kilometrů od hranice s Německem.
„Krajská veterinární správa bude v popsané oblasti na Karlovarsku přítomna u všech nakládek zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí, která mají být přemístěna do zahraničí a bude zkontrolováno, že zvířata nevykazují příznaky nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Veterinární inspektoři také navštíví nejvíce rizikové chovy ovcí, koz a skotu a doporučí chovatelům preventivní opatření, o vývoji nákazy budou detailně informovat i chovatelské svazy a soukromé veterinární lékaře.
V dalších regionech ČR, které spadají do ochranné oblasti vymezené Německem, správa doporučuje v případě přemístění zvířat do zahraničí aplikaci postřiků, které odpuzující hmyz. Aktuálně se katarální horečka ovcí šíří zejména ve Francii, Německu, Dánsku nebo Lucembursku.
Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.