Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že rekreační oblasti jsou pro obce a města zajímavým a lákavým místem, opak je pravdou. Většinou totiž přinášejí více problémů než užitku. A tato negativa jsou větší než případná obří propagace dané lokality nebo rozvoj podnikatelské sféry.
„Majitelé rekreačních objektů totiž nemají většinou ve svých objektech trvalý pobyt, proto nepřispívají do takzvaného rozpočtového určení daní obce, ve které se rekreační oblast nachází. Bohužel spousta z nich využívá rekreační objekt celoročně k bydlení. Obci nebo městu, na jehož území rekreační oblast leží, platí pouze daň z nemovitosti, což je zanedbatelná položka,“ vysvětluje starosta Hroznětína Martin Maleček (hnutí VOK – Volba pro kraj). Ten se již několik let snaží prosadit změnu pohledu na tuto problematiku a rád by změnil hlavně dotační politiku státu.
„Jsme velmi znevýhodněni zejména v otázce odvozu komunálního odpadu. Rekreanti produkují obrovské množství odpadků, ale za jeho odvoz dle zákona o odpadech mohou obce účtovat pouze velmi nízký poplatek, který nepokryje náklady,“ říká starosta Hroznětína s tím, že problém je i s kvótami za uložení komunálního odpadu na skládce, které jsou vypočítány podle počtu obyvatel s trvalým pobytem.
Dalším problémem je neexistence dotačních programů na rozvoj infrastruktury rekreačních oblastí vymezených územním plánem pro vodohospodářskou infrastrukturu. „Je třeba si uvědomit, že tyto oblasti vznikaly v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století a byly postaveny bez kanalizace, vodovodu, veřejného osvětlení a mnohdy i odpovídající komunikace. Následně byly většinou přičleněny k malým sídelním útvarům, které mají omezený rozpočet. A to už nemluvím o nedostatečné výměře zastavěných pozemků, což v současné době generuje obrovské množství přestupkových řízení, která znamenají nejen zátěž pro místní samosprávu, ale také zhoršení mezilidských vztahů,“ doplňuje Martin Maleček.
Starosta Hroznětína žádá po vládě změnu zákona o odpadech pro takto dotčené obce a města a k tomu i vytvoření nového dotačního programu, ze kterého budou hrazeny projekty na výše zmíněnou stavbu vodovodů, kanalizací a ostatní infrastruktury. „Vzhledem k uvedeným skutečnostem se vůbec nemůžeme bavit o ochraně životního prostředí v daných lokalitách,“ dodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.