Obce a města na Sokolovsku chtějí společně s největšími místními firmami a Karlovarským krajem spolupracovat na přeměně hospodářství regionu po těžbě uhlí. Vyplývá to z memoranda, které dnes podepsali zástupci měst, kraje, Sokolovské uhelné a Synthomeru. Cílem je najít cestu, jak efektivně využít prostředky z evropského operačního programu Spravedlivá transformace. Aktéři už pracují na projektech v oblasti přechodu na nové energetické zdroje, zaměstnanosti či vzdělávání, řekl dnes novinářům sokolovský starosta Petr Kubis (ANO).
"Podstatou memoranda je to, že popisujeme jednotlivé aktivity, takže bylo definováno 11 důležitých oblastí Sokolovska. K tomu byly sestaveny pracovní skupiny, které jsou složené z odborníků a již se pracuje na tom, co by se na Sokolovsku mohlo změnit a zlepšit," řekl starosta.
Na Sokolovsku je v současné době centrum těžby hnědého uhlí, která má ale postupně končit. Své projekty připravují jak obce, tak třeba i sdružení obcí, Karlovarský kraj nebo i firmy, které zde působí. Šanci mají nyní získat evropské peníze z programu Spravedlivé transformace. Pro Karlovarský kraj je vyhrazeno 6,2 miliardy korun.
Města se chtějí společně zaměřit na rozvoj urbanistiky a územního plánování. Potřeba je také zlepšit vzdělávání, rozvíjet současné školy i vytvořit školy zcela nové s novými obory, jejichž studenti by zde našli uplatnění. Cílem je také přivést do regionu investory, ale i novou pracovní sílu, která zde v současnosti podle firem chybí.
"Potřebujeme mladé lidé do našich týmů a rozvojových aktivit a potřebujeme zvýšit jejich odbornost. Nezbytně nutné je pro nás i participace na oblasti rezidenčního bydlení, doplněná volnočasovými aktivitami. Chceme přesvědčit mladé, aby nám tu zůstali, ale cílíme i na lidi z jiných regionů ČR, a mohli tak rozvíjet transformační aktivitu naši skupiny. Ať už je to moderní energetika, stavebnictví či strojírenství. Bez toho se posouvat dál nemůžeme," řekl předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek.
Sokolovsko jako jediný region v České republice získal díky Evropské komisi takzvanou technickou pomoc, která mu pomůže s rozvojem. Kraj je jedním z šesti vybraných ze tří desítek uhelných regionů Evropské unie. Díky tomu může spolupracovat s experty, které mají zkušenosti s transformací z celé Evropy. Starosta očekává, že by to mělo přinést příklady dobré praxe z ostatních regionů, které trápí podobné problémy jako Sokolovsko. Spolupráce by měla trvat do konce roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.