Počasí dnes-2 °C, zítra1 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Opoziční zastupitelé nechtějí, aby město lákalo do Varů Rusy z Německa

Opoziční zastupitelé vyzvali infocentrum Karlových Varů, aby ukončilo marketingovou kampaň pro turisty v ruštině. Kampaň je zaměřená na Rusy, kteří žijí hlavně v Německu. Podle autorů otevřeného dopisu, který zastupitelé zaslali primátorce Andree Pfeffer Ferklové (ANO), Rusové v Německu často vystupují na podporu ruské agrese na Ukrajině. Město by mělo místo dříve početné ruské klientely hledat jiné klienty, míní Adam Klsák (STAN), který je iniciátorem výzvy. Podle karlovarské primátorky jsou ale Rusové v Německu většinou občané Evropské unie, a tak je k nim třeba přistupovat.

"Populace ruského původu v evropských zemích, tradičně velmi pevně spjaté s domovinou, proti válce většinou aktivně nevystupují a naopak část v Evropě žijících Rusů pořádá manifestace na podporu ruského režimu a zmírnění sankcí," uvádí se v dopise. Podle autorů je zjevné, že část Rusů v Německu nesdílí evropské hodnoty. "Navíc v momentě, kdy hostíme velké množství válečných uprchlíků z Ukrajiny, se může v krajním případě jednat o bezpečnostní hrozbu pro tuto velmi zranitelnou skupinu," míní opoziční zastupitelé, podepsaní pod dopisem.

Ruská klientela byla po dlouhá léta jednou z nejvýznamnějších v Karlových Varech, nejen počtem, ale i dobou pobytu. Řada hotelů se tak specializovala prakticky výhradně na ruskou klientelu. Po anexi Krymu v roce 2014 se to začalo měnit, další ranou byla pandemie a nyní, po letošním ruském útoku na Ukrajinu, tvoří Rusové jen minimum návštěvníků lázeňského města. Letos byl počet návštěvníků z Ruska v Karlovarském kraji už pouze 1,2 procenta, u přenocování tvořili podíl 4,5 procenta.

Podle primátorky je však marketingová kampaň součástí i krajské kampaně, kterou produkuje destinační agentura Karlovarského kraje Živý kraj. "Není zaměřená na Rusko, ale na lidi, kteří žijí v rámci Evropy a nejvíce v Německu, a pouze mluví rusky. To znamená, že to jsou občané Evropské unie, ale mluví rusky. To znamená, že nemíříme na Rusy v Rusku, aby k nám přijeli, to je třeba odlišit," uvedla Pfeffer Ferklová. Podle ní ruskojazyčná kampaň cílí i na příslušníky dalších států bývalého Sovětského svazu, kteří nejsou z Ruska, ale rusky mluví.

Autoři otevřeného dopisu ale vyzývají k tomu, aby se Karlovy Vary už zbavily své reputace "ruského města" a staly se znovu "bezpečným přístavem svobodně smýšlejících lidí z celého světa, včetně Ruska". "Musíme se smířit s tím, že masivní turistický ruch z totalitní a dnes už oficiálně i teroristické Ruské federace do Evropy skončil," dodali autoři dopisu s odkazem na to, že Evropský parlament i parlamenty některých evropských zemí označují nyní Rusko za stát podporující terorismus.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, Rusko, Ukrajina, správa, turistika, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.