Počasí dnes15 °C, zítra17 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša
Bez reklam

Mimořádné prohlídky v Teplé zavedly návštěvníky do podzemí kláštera

Možnost nahlédnout do historického podzemí klášterního kostela Zvěstování Páně měli návštěvníci kláštera premonstrátů v Teplé. Speciální prohlídka, kterou uspořádala Hroznatova akademie, zavedla zájemce i za hranice běžné prohlídkové trasy do obtížně přístupných míst barokního štolového systému. Štoly dříve sloužily k odvětrávání a k odvedení povrchové i podzemní vody.

Se stavbou štol v klášteře začal český stavitel německého původu Kryštof Dientzenhofer na konci 17. století. „Štoly zde udělal ze dvou účelů. Jednak tím odváděl vodu, co vedla z těch vrchů, a druhá věc byla, že ty štoly krásně vysušují základy. Klášter díky tomu neměl podmáčené základy, nepraskal a nebortily se zdi, a vlastně drží do dneška a i ten systém dodnes funguje," řekl speleolog Jaroslav Hrouda.

Speciální prohlídka dále návštěvníky nechala nahlédnout i do ležáckého sklepa, kde se kdysi skladovaly lahve s pivem, vínem a likéry. Zájemci prolezli štolami do prostorů pod bývalou studnou nebo toaletou.

Dnes je v podzemí kláštera přístupná pouze část štol, které byly vyčištěny a prozkoumány. Tímto způsobem odvodněné jsou ale pravděpodobně i další budovy v areálu. „Řekněme, že jsou (štoly) asi o třetinu větší, než dnes můžeme přelézt," uvedl speleolog. O rozsahu štolového systému se ale nedochovaly zmínky.

Podle speleologa se v podzemí při archeologických průzkumech v druhé polovině minulého století našly i dubové kůly. Myslelo se tehdy, že celý klášter stál na pilotech tvořených z těchto kůlů. Další průzkumy to ale vyvrátily. Klášter stojí na skalním podloží s hlubokými základy a díky štolám docházelo k odvodňování, uvedl Hrouda.

V klášterním kostele skončila před šesti lety rozsáhlá rekonstrukce za 500 milionů korun. Při pětileté rekonstrukci se odborníci zaměřili nejen na obnovu a konzervaci historických budov, ale současně i zapojení moderních technologií. Při obnově tehdy vznikla i Hroznatova akademie, která je kulturně-vzdělávacím centrem. Kromě mimořádných prohlídek běžně nabízí i řadu dalších programů a aktivit pro školy či seniory.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, památky, archeologie, Teplá, klášter, Jaroslav Hrouda, Kryštof Dientzenhofer

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Mimořádné prohlídky v Teplé zavedly návštěvníky do podzemí kláštera  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.