Čeští diváci nacházejí stále větší zálibu v seriálech

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj čtk

Stále větší oblibu získávají u českých diváků seriály vysílané v televizi i na internetu. Přispěla k tomu zřejmě pandemie nemoci covid-19 spojená s uzavřením lidí doma. Podle odborníků ale také roste kvalita seriálů, pandemie tak vznik nových projektů nezastavila.

Obliba seriálů je součástí celosvětového trendu. „Televize a velká studia si konečně uvědomily, že dají-li výjimečným tvůrcům a tématům prostor v televizních sériích, získají z toho všichni – producenti i diváci," uvedla zakladatelka festivalu televizních a on-line seriálů Serial Killer Kamila Zlatušková. Festival přiváží do ČR know-how ze západní Evropy a naopak západní Evropě zase představuje to nejlepší z ČR a východní Evropy.

Seriálovou tvorbu nezastavila pandemie ani s ní spojený lockdown. Filmaři byli v Česku mezi prvními, kdo si nastavili pravidla, jak bezpečně pracovat. Již loni v květnu se tak mohly do Česka vrátit zahraniční štáby. Z tuzemských tvůrců tehdy zavedli při natáčení mezi prvními opatření chránící před nákazou koronavirem tvůrci seriálu Kukačky. Příběh o záměně dětí právě odvysílala Česká televize a průměrná sledovanost přes 1,7 milionů diváků několikrát vynesla tento titul na vrchol denní sledovanosti. Natáčení Kukaček trvalo 80 dní, štáb čítal zhruba 60 lidí.

Vloni na jaře se točil a hned v dubnu byl uveden prostřednictvím Youtube také seriál sKORO NA mizině. Komediální seriál z divadelního prostředí o tom, jak se herci a tvůrci vypořádávají s tím, že nemohou dělat, co je živí, má u svého prvního dílu přes 1,8 milionů zhlédnutí. Letos v únoru se na Netflixu objevil jako první český seriál Svět pod hlavou.

Od roku 2018 do března 2021 Česká televize odvysílala 30 premiérových seriálů vlastní tvorby. Nejsledovanější seriály s více než čtyřmi díly jsou podle asociace ty odvysílané v roce 2021 – Zločiny Velké Prahy (v průměru dva miliony diváků 15+), Kukačky (1,7 milionu) a Hlava Medúzy (1,55 mil). Ve skupině komediálních seriálů kraluje MOST! se sledovaností 1,68 milionu diváků, vysoká byla i jeho odložená internetová sledovanost - v rámci sedmi dní po odvysílání 260.000, za 30 dní pak 432.000.

Televize Prima zaregistrovala u vlastních seriálů z let 2018 až 2020 a 2015 až 2017 růst podílu sledovanosti ve všech strategických cílových skupinách. „Nejvyšší nárůst vidíme v mladší cílové skupině 15-54 let, kde průměrný share mezi těmito roky vzrostl o 1,07 procentního bodu," uvedl Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima. Sledovanost narostla i v on-line prostředí, kde například u seriálu Polda mezi roky 2018 a 2020 narostl počet zhlédnutých videí dvojnásobně.

Pro internetovou televizi Mall.tv znamenal uplynulý rok růst z hlediska výroby i sledovanosti. Na první vlnu opatření zareagovala spuštěním série #kulturažije zahrnující 250 živých přenosů. Meziročně zaznamenala nárůst celkového počtu zhlédnutí z 23,8 milionu v roce 2019 na 55 milionů loni, přičemž sledovanost hraných seriálů vzrostla více než čtyřnásobně.

Divácká základna placené televize HBO v ČR a na Slovensku roste bez ohledu na pandemii. Česká produkce se dokáže vyrovnat zahraničním stálicím z pohledu sledovanosti. Příkladem je špionážní seriál Bez vědomí (2019), který měl přibližně dvojnásobnou sledovanost proti jiným titulům uváděným ve stejné době na HBO a HBO GO, jako jsou Euforie, Jeho temné esence, Outsider, Watchmen či Nový papež. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky seriál, televize, produkce, kultura, pandemie, Česko, Kamila Zlatušková, Západní Evropa, Česká televize, HBO, TV Prima, Východní Evropa, Netflix, COVID-19, YouTube

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.