Na jednu hodinu zhasnou dnes svá světla dominanty Karlových Varů, areály firem i jednotlivé domácnosti. K happeningu na podporu ochrany životního prostředí se ostatně může připojit kdokoli. První ročník této akce se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Od roku 2010 se událost koná i v České republice.
Dnes od půl deváté do půl desáté večer na hodinu po celé republice zhasne svá světla 860 památek, měst, organizací i jednotlivců. Přidat se může kdokoli, stačí se zaregistrovat na stránkách Hodiny Země. K tomu si lidé mohou dobrovolně vybrat i svůj závazek vůči přírodě. Například, že začnou více nakupovat oblečení z druhé ruky nebo, že budou důkladněji třídit odpad.
„Klima jsme již změnili a nadále se mění. Tento problém si velmi uvědomujeme a chceme se aktivně podílet na jeho řešení. Pojďme proto nyní vyslat společný a jasný signál o tom, že nám na osudu planety opravdu záleží,“ uvádějí organizátoři.
V Karlovarském kraji tak například potemní kostel sv. Máří Magdaleny, Alžbětiny lázně nebo Bečovská botanická zahrada. Vedle tohoto symbolického gesta plánuje vedení lázeňského města pokračovat v dalších projektech ve prospěch ochrany klimatu.
„Dopravní podnik Karlovy Vary postupně obměňuje svou flotilu a sází na ekologické vozy. Letos pořídí další tři autobusy na stlačený zemní plyn. V rámci obnovy veřejného osvětlení nahradíme staré lampy za 290 úsporných LED svítidel v několika ulicích v Doubí a Rybářích. Pokračujeme v projektech zadržování vody v krajině. Brzy například zahájíme rekonstrukci Šeříkové ulice v Sedleci. Nově vysázená zeleň tady bude využívat vodu zachycenou díky propustné dlažbě. Lázeňské lesy Karlovy Vary pokračují v budování tůní,“ uvádí primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Akce se koná každý rok po celém světě a zavedl ji Světový fond na ochranu přírody. Vůbec první ročník se uskutečnil před 14 lety v Austrálii, kdy se do kampaně zapojily více než dva miliony lidí. Od té doby se Hodina Země koná pravidelně vždy poslední březnovou sobotu. Posledních jedenáct let i v České republice. Například loni se akcie účastnilo 124 obcí, letos jich je zatím přihlášeno 137. Více se můžete dozvědět i na interaktivní mapě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.