Na Úřad pro letectví se zaregistrovalo ke konci roku 2020 přes dvaadvacet tisíc provozovatelů a pilotů dronů. Připravili se tak na povinnou evidenci, která v celé EU začala platit k poslednímu prosinci loňského roku.
Povinná registrace se týká hlavně dronů vážících více jak 250 gramů, dronů vybavených kamerou a leteckých modelů. V registru by mohlo být časem až padesát tisíc provozovatelů a pilotů.
Samotná registrace ale k létání s drony nestačí. Ti, kteří se už zaregistrovali, musejí při jejich řízení dodržovat i další stanovené podmínky. Bez registrace už nebude provoz ani pilotování dronů možné.
Základní kategorií provozu dronů je takzvaná kategorie "otevřená". Na provoz dronu není potřeba předchozí povolení úřadu, ale platí u ní řada omezení a požadavků.
Druhá kategorie, nazvaná "specifická", umožní po posouzení Úřadu pro letectví, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie.
Nejpřísnější, "certifikovaná" kategorie, je určena pro sofistikovaný provoz do budoucna. Je pro ni nutná registrace, při které dostane provozovatel unikátní identifikační číslo, kterým označí všechny své drony.
Povolení k létání vydané v minulosti komerčním subjektům zůstane v platnosti do konce letošního roku. Vymezené prostory, kde je povoleno nebo zakázáno dronům létat se zatím nemění. Postupně se ale budou upravovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.