První náznak protestního shromáždění se v lázeňském městě uskutečnil podle pamětníků až v pondělí 20. listopadu. Bylo to u Hlavní pošty a z dvaceti lidí se počet během několika dní vyšplhal až na několik tisíc.
„Pátek 17. listopadu 1989 nás zastihl s přáteli z Nezávislé skupiny občanů Západočeského kraje, zorganizované kolem disidenta Jindry Konečného, v Horní Blatné na brigádě. Jezdili jsme tam sázet stromky, současně jsme tam scházeli se stejně smýšlejícími lidmi ze západních a severních Čech k výměně informací k současné situaci a z výtěžku brigád jsme též podporovali rodiny politických vězňů,“ vzpomíná Lev Havlíček, jeden z aktérů revolučního dění v Karlových Varech.
O tom, co se 17. listopadu odehrálo v Praze, se on i jeho kamarádi dozvěděli útržkovitě až druhý den z vysílání Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky.
„V neděli 19. listopadu večer, po návratu z Blatné, jsem se v podvečer potkal v Karlových Varech s Jirkou Kotkem, kterého jsem do té doby neznal a ten mě zval na druhý den odpoledne k Hlavní poště. V pondělí se u nás u pošty sešlo zhruba kolem dvaceti, někteří lidé z "našich kruhů" přišli sami od sebe, protože Hlavní pošta byl takový určitý styčný bod. Celkově bylo přítomno více lidí, ale ti postávali v poněkud "uctivé" vzdálenosti,“ pokračuje.
Atmosféra byla rozjitřená emocemi, zazněly první projevy. Další den se u pošty už sešlo mnohem více lidí a zmiňovaná "uctivá" vzdálenost vymizela.
„Řekl bych, že v úterý 21. listopadu se tu také objevil Jindra Konečný, který si svým charismatem lidi okamžitě získal a s Jirkou Kotkem se stali hlavními mluvčími následujících shromáždění a vzápětí vzniklého Občanského fóra. Počet účastníků shromáždění rostl den ode dne snad ještě rychleji než exponenciálně a tisíce lidí se záhy z prostoru na TGM přesunuly před Thermal. Volání po svobodě zalilo celou republiku,“ dodává Lev Havlíček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.