pondělí 13. července 2020 Markéta

Den památky obětí komunismu se v kraji příliš nepřipomíná

Výjimkou je několik měst jako například Mariánské Lázně nebo Ostrov, kde si 70 let od justiční vraždy doktorky Milady Horákové připomenou pietním aktem. V Chebu by se měla podle mluvčí radnice, Simony Liptákové, konat soukromá akce v kostele sv. Mikuláše.

„Oficiální akce k tomu dni neorganizujeme a v minulosti jsme neorganizovali,“ to byla nejčastější odpověď z městských radnic v Karlovarském kraji, kterých jsme se ptali, zda se budou v jejich městě konat akce k připomenutí Dne památky obětí komunismu.

Výjimkou jsou v Mariánských Lázních, kde se v sobotu od 17:30 na kolonádě koná pietní akt. „Ten je nazván Dlužíme to Miladě,“ uvedla ředitelka Infocentra Mariánské Lázně Barbora Tintěrová. Akci má na starost Karolína Vejmělková, která na svém facebookovém profilu uvedla: „Tentokrát je to přesně 70 let od chvíle, kdy komunisté ve vykonstruovaném procesu zavraždili profesorku Miladu Horákovou. Tato statečná žena spolu se stovkami dalších spoluobčanů obětovala pro demokracii v naší zemi svůj život. Pojďme ukázat, že Česká republika je stále plná lidí, kterým na demokracii záleží.“

Pietní akt je připraven i v Ostrově, kde budou podle slov mluvčího radnice Jiřího Jiránka položeny kytice k základnímu kameni připravovaného památníku politickým vězňům.  Právě Ostrov a nedaleký Jáchymov je s komunistickými zvěrstvy velmi spojen, neboť sem byli posíláni muklové do uranových dolů, kde jich mnoho zemřelo.

Podobně pohnutý osud mají v Horním Slavkově, kde si stejně jako v Ostrově a Jáchymově oběti komunismu připomínají v květnu, během akce Jáchymovské peklo. „Město Horní Slavkov má temnou část historie spojenou s uranovými lágry a příběh jednoho z nejznámějších pokusů o útěk. Pravidelně v květnu se u Hrobu politických vězňů umučených za komunistické totality koná pietní akt Jáchymovské peklo. V našem městě se také nachází naučná stezka Uranová Golgota, která mapuje a popisuje místa kde byly těžební jámy a kde stály lágry,“ uvedl starosta Horního Slavkova Alexandr Terek, který ale přiznal, že přímo v tomto týdnu není ve městě žádná akce.

Ve Františkových Lázních připomenou oběti komunismu na webu i sociálních sítích a také vyvěšením státní vlajky. „V plánu byly akce v ZŠ, ty jsme ale samozřejmě s ohledem na situaci zrušili,“ sdělil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Zvláštní pietní akt nemá v plánu ani Krajský úřad Karlovarského kraje.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto facebook.com

Štítky Milada Horáková, pieta, komunismu, oběti komunismu, Karlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.