V Karlových Varech se dnes po rekonstrukci otevřel bazén v Alžbětiných lázních

Autoři | Foto Alžbětiny lázně

Po téměř dvouměsíční rekonstrukci se dnes v Karlových Varech otevřel veřejný vnitřní bazén v Alžbětiných lázních. Opravy začaly po filmovém festivalu v polovině července a zaměstnanci lázní je kvůli úsporám zajistili svépomocí, řekla ředitelka Miluše Bartoňková. Vyšly zhruba na půl milionu korun. Bazén byl zcela vypuštěn poprvé po 12 letech.

"Všechny změny nejsou viditelné na první pohled, spousta oprav se totiž odehrála v technologiích a v zázemí. Přesto ale byly pro další provoz bazénu nezbytné. Ceny vstupného zůstávají stejné jako před rekonstrukcí," uvedla Bartoňková. Každoroční týdenní odstávka, při níž se v bazénu pouze snižovala hladina, se letos kvůli úplnému vypuštění a opravám na dně plánovaně protáhla téměř na dva měsíce. V bazénu pracovníci opravili a nově vyspárovali obklady, vyčistili a natřeli nerezové prvky a upravili přelivové rošty. Nová je i izolace na dně bazénu.

"V saunách jsme opravili lavice a provedli kompletní servis technologií. V šatnách a zázemí se pracovalo na výmalbách a opravách laviček. Na základě přání návštěvníků ještě během září vyměníme dřevěné obložení finských saun, což přinese nejen vyšší komfort, ale i zcela nový vizuální dojem," doplnila ředitelka.

Alžbětiny lázně jsou jedinými veřejnými lázněmi v Karlových Varech, vlastníkem památkově hodnotného objektu je město. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) je právě bazén v roční ztrátě zhruba osm až deset milionů korun. Podle poslední analýzy stojí provoz všech služeb v Alžbětiných lázních a celkové zajištění budovy, aby nechátrala, městský rozpočet asi 20 milionů korun ročně. "Reálně se proto opravdu musíme zamyslet nad tím, jestli má město tyto veřejné služby, bazén, rehabilitace, nabízet svým obyvatelům, či nikoli. Nebo zda některé z těch služeb nemá nabízet více na komerční bázi," řekla primátorka.

Vedení města ještě loni zvažovalo prodej ztrátových městských lázní, jelikož nutné opravy byly vyčísleny na stovky milionů, které město nemá. Investoři nabízeli, že do lázní investují okolo jedné miliardy korun, přičemž řetězec Hilton chtěl vedle nich postavit hotel. Druhý zájemce, karlovarský Pupp, je chtěl udržet jako lázně pro veřejnost i místní hotely. Z prodeje ale sešlo a město se rozhodlo, že si Alžbětiny lázně ponechá.

Lázně nyní čeká oprava části střechy, která je v nejhorším stavu, stát bude 11 milionů korun. Vyměněno má být i všech 290 termoventilů v celé budově a instalována byla nová trafostanice. Vzniknout zde má i klinika prevence a léčby civilizačních onemocnění, na jejíž vybavení zastupitelé schválili 2,2 milionu korun. Celkem město na všechny opravy vynaložilo 15,3 milionu korun.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, lázně, památky, Karlovy Vary

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.