Dnes, 19:00
V Záchranné stanici pro handicapovaná zvířata Drosera na Bublavě se starají i o mladou samici rysa. V české přírodě velmi vzácná šelma se k nim dostala zhruba před rokem. Nejde o rysa narozeného ve volné přírodě, ale pochází zřejmě z chovu. V záchranné stanici na Bublavě pravděpodobně zůstane, řekl Vladimír Tomáš Smolík, zakladatel záchranné stanice Drosera.
"Nejdřív jsme mysleli, že pochází z divoké přírody, ale zjistilo se, že je zřejmě z chovu u nějakého penzionu, kde se mládě narodilo, ale uteklo. Majitelka ale neměla na mláďata povolení, a tak dostala malou pokutu. Rysice ale nemá návyky, které by jí umožnily v přírodě přežít. Požádali jsme proto ministerstvo, abychom dostali povolení, aby u nás mohla zůstat," řekl Smolík. Samici nechali i vykastrovat.
Asi roční samice rysa dostala jméno Máša. Přestože se narodila v zajetí, instinkty divoké a plaché šelmy jí zůstaly. "Nechá si dát maso, ale kontaktu s lidmi se jinak vyhýbá. Když se otočím, tak jde za mnou, ale když se zastavím, zastaví se i ona," popsal Smolík.
V Droseře jí záchranáři vybudovali výběh, který aspoň zčásti simuluje část volné přírody. Má v něm prolézačky, stromy i konstrukce ze dřeva, z nichž může pozorovat okolí jako pravý lovec, kterým rys v přírodě je.
Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy. Podle českých zákonů náleží mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit. V mnoha oblastech byl rys vyhuben kvůli odlesňování, lovu nebo úbytku kořisti. V přírodě se živí se rozličnou kořistí, od hmyzu, hlodavců a ptáků až po středně velké kopytníky, nejčastěji srnce.
V Droseře na Bublavě se starají asi o 20 až 30 živočichů, které většinou našli lidé zraněné. Zařízení je od roku 2009 členem Národní sítě záchranných stanic pro Karlovarský kraj. Stanice se snaží vyléčená zvířata vrátit do přírody, někteří jedinci ale zůstávají v zařízení a jsou v expozičních voliérách.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám