Středa, 2. července 2025, 18:00
Psychoterapii může dnes mimo zdravotnictví nabízet prakticky kdokoliv a řada lidí toho zneužívá. Není jasné, kdo skutečně prošel odborným výcvikem a kdo si jen vytiskl vizitku a napsal atraktivní web, upozorňuje Česká asociace pro psychoterapii. Tomu by ale měl být už brzy konec: Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který jasně stanoví podmínky pro poskytování psychoterapie mimo zdravotnictví.
Zájem o psychoterapii v posledních letech výrazně roste. „V roce 2024 hlásilo výšený zájem o své služby 79 % psychoterapeutů, v roce 2022 to bylo 90 %. Nejčastěji hledali klienti úlevu od úzkostí, ale také pomoc s depresivními stavy, ztrátou smyslu života nebo s problémy ve vztazích,“ říká Andrea Brožová, mluvčí České asociace pro psychoterapii. U mladších klientů přibývá i sebepoškozování nebo nízké sebevědomí.
S rostoucí poptávkou ale roste i počet lidí, kteří začnou „terapeuticky“ pomáhat bez potřebné kvalifikace. V minulosti jsme upozorňovali například na Hanu Studenou, která nabízí pomoc lidem s poruchami příjmu potravy, otázkami genderu či sebevražednými myšlenkami, přestože nemá výcvik ani odborné vzdělání. Nebo na Jiřího Adamce – vyučeného pekaře, který nabízí vlastní „studium psychologie“ a v rámci něj vede své studenty k tomu, aby sami pracovali s klienty – a to i v párové nebo v rodinné terapii.
Právě podobné případy by měl omezit nový legislativní návrh. Ten zavádí vázanou živnost „poradenská psychoterapie“, která má zpřehlednit systém a zvýšit ochranu klientů. Zároveň poprvé legislativně ukotvuje psychoterapii poskytovanou mimo zdravotnictví. Návrh teď čeká projednání v Senátu.
„Děkujeme všem poslancům a poslankyním, kteří pro návrh hlasovali. Přiblížili jsme se stavu, kdy bude naše legislativa odrážet žitou psychoterapeutickou praxi v živnostenské sféře. Stejně jako tisíce mých kolegů a kolegyň poskytujících psychoterapeutickou péči desetitisícům klientů doufám, že návrh projde až k podpisu prezidentovi,“ říká Jiří Drahota, předseda České asociace pro psychoterapii, největší profesní psychoterapeutické organizace u nás.
Návrh zákona definuje jasná pravidla: vysokoškolské magisterské vzdělání, komplexní psychoterapeutický výcvik, praxe s lidmi s vážnými duševními onemocněními a zkušenosti z práce v institucích – například školách, sociálních službách nebo zdravotnictví. Zákon zároveň myslí také na uznávání dříve absolvovaných výcviků a plynulý přechod pro stávající podnikatele.
„Důležité je také zohlednění praxe získané v různých resortech, včetně škol a školských poradenských zařízeních, což otevírá cestu i psychoterapeutům zaměřeným primárně na děti a dospívající – tito v Česku zoufale chybí,“ upozorňuje Andrea Brožová.
I když návrh neodstraní všechny neodborníky, přináší zásadní změnu: ochranu názvu „psychoterapeut“. Ten si už nebude moci přisvojit každý. Lidé bez kvalifikace budou muset používat jiné názvy – například „terapeut“, jako to dělá už dnes Hana Studená. I to však výrazně zvýší transparentnost a pomůže klientům rozlišit mezi odborníkem a laikem.
Klienti si už nyní mohou snadno ověřit odbornost poskytovatele – například prostřednictvím seznamu kvalifikovaných psychoterapeutů na webu www.czap.cz.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám