Léčebné lázně Mariánské Lázně (LLML) očekávají letos dobrou sezonu, pomohou také investice firmy a města do lázeňského prostředí. Po propadu v době covidové pandemie a změně klientely kvůli ruské agresi na Ukrajině se daří získávat klienty zpět. Návštěvnost už přesáhla čísla před pandemií a také začátek roku naznačuje, že zájem návštěvníků o Mariánské Lázně stále roste. Lázeňská sezona v Karlovarském kraji letos začne oficiálně v Karlových Varech o víkendu 2. a 4. května, následovat budou o týden později Mariánské Lázně, poté Františkovy Lázně, města, která byla díky svému významu zapsaná i na seznam UNESCO, a následně Jáchymov, který rovněž patří mezi nejvýznamnější české lázně.
Největší lázeňskou společností v kraji jsou mariánskolázeňské lázně. Podle generálního ředitele LLML Karla Kalivody čekají letos dobrý rok. „Určitě si myslím, že bude stabilní a úspěšný. Věřím v to. Město poměrně dost intenzivně investuje do lázeňské infrastruktury a my jako léčebné lázně také. Takže se hodně vylepší v exteriéru města, což si myslím, že klienti ocení. Zpívající fontána je v kompletní rekonstrukci, to je v gesci města, a bude se otevírat na zahájení sezony. My měníme jako léčebné lázně 1300 metrů čtverečních podlahy na hlavní kolonádě, určitě to bude taky významná proměna, plus tam vlastně vzniká nová galerie na kolonádě, která tam kdysi bývala. Investuje se i celkově do parků, do silnic a podobně," nastínil změny ředitel lázeňské firmy Kalivoda.
Podle Kalivody poslední měsíce naznačují, že se bude i nadále zvyšovat návštěvnost. Za první tři měsíce zaznamenaly místní lázně víc klientů než vloni ve stejném období. „Ty zimní bývají tradičně o české a německé klientele. To máme zhruba 40 procent českých a 40 procent německých hostů. Jak se začnou postupně otevírat lety do arabských zemí, do Izraele a do postsovětských republik, jako je Kazachstán, Ázerbájdžán nebo Uzbekistán, tak začnou jezdit i tradiční lázeňští hosté na delší pobyty," uvedl Kalivoda.
Právě klientela ze vzdáleného zahraničí, z arabského světa, Izraele nebo postsovětských republik drží zatím průměrnou délku pobytu na vyšších hodnotách. Klienti z Česka nebo Německa, kteří přijíždí zejména přes zimní měsíce, v lázních tráví tři, čtyři nebo maximálně pět nocí. Klienti ze vzdálenějších destinací přijíždějí minimálně na týden, ale i na dva nebo tři týdny. „Třeba vloni v létě jsme tady měli skupinu arabských hostů, která tady byla dva měsíce," doplnil Kalivoda.
Jak podotknul, zájem o české lázně v těchto zemích je stálý, ale větší návštěvnosti brání nepružná vízová politika České republiky. Ta je v současné době velkou překážkou pro lákání hostů ze zemí, z nichž jezdí klienti na dlouhodobé pobyty. Klienti, kteří přijíždějí na delší pobyty, jsou přitom pro lázně výhodní nejen pro lepší plánování péče a využití zaměstnanců, ale často jde i o hosty, kteří utrácejí i za další služby v lázních, ve městě a v regionu, kde pobývají.
V době covidové pandemie v letech 2020 až 2021 se potýkaly lázně i s významným úbytkem zaměstnanců. To se už podle Kalivody v Mariánských Lázních podařilo stabilizovat. Navíc lázně začaly více spolupracovat i s univerzitami ze Slovenska nebo i Polska, jejichž studenti jezdí do Mariánských Lázní na studijní pobyty v rámci výměnných programů. I touto cestou by lázně mohly získat nové odborné pracovníky.
Léčebné lázně Mariánské Lázně jsou největší lázeňským subjektem v Karlovarském kraji. A město Mariánské Lázně je po Karlových Varech druhým největším cílem turistů a lázeňských hostů. Například v roce 2023 navštívilo hotely nebo penziony v Mariánských Lázních podle Českého statistického úřadu přes 301 000 hostů, kteří zde strávili 1,25 milionu nocí. Počtem obyvatel více než třikrát větší Karlovy Vary měly návštěvnost přes 547 000 hostů, kteří zde strávili 1,92 milionu nocí. V Mariánských Lázních je průměrná době přenocování 4,1 noci, v Karlových Varech 3,5 noci. Data z loňského roku po jednotlivých městech ještě statistici neuvádějí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám