Přibrat kvůli kabelce? Zní to povrchně? Možná. Ale právě jednoduché, hmatatelné cíle mohou být tou nejlepší motivací nejen na cestě z poruch příjmu potravy. V dnešním článku se dozvíte, proč je lepší přestat snít o abstraktním zdraví a raději se soustředit na malé, konkrétní odměny.
Jak si správně nastavit motivační cíl, aby vás na cestě z anorexie nebrzdil, ale hnal vpřed? A proč je v pořádku si za prvních padesát kilo nadělit vysněnou kabelku?
Mít motivaci je jedna z nejdůležitějších věcí při cestě k uzdravení. Jenže nalézt tu správnou motivaci není úplně jednoduché. „Vždycky jsem si dávala vzdálené a ušlechtilé cíle jako "chci mít jednou rodinu, děti"… jenže pokud nejste ve fázi, kdy se o miminko chcete opravdu snažit, je podobná motivace úplně k ničemu,“ říká autorka projektu Stop anorexii Markéta Hamerníková.
Nebojte se dávat si nízké a povrchní motivace: chci mít sílu vyjít si ven s přáteli; chci vyrazit ven bez svetru, aniž by mi byla pořád tak hrozná zima; chci si jet zase zalyžovat, teď se sotva udržím na nohou.
„Buďte na sebe hodní a nebojte se odměnit! Nastavte si reálný cíl (například přibrat pět kilo) a za ten si slibte něco, co vám skutečně udělá radost. Může to pomoci přestat se bát přírůstků na váze. Protože místo osobního selhání (to je to, co vám anorexie neustále cpe do hlavy), můžete vidět blížící se odměnu. Je fuk, co si o tom bude myslet okolí. A samozřejmě by to nemělo jít proti vaší léčbě,“ upozorňuje Markéta Hamerníková.
„Cíle jsou zajisté důležitým prostředkem pro úspěšné dokončení léčby a pro jakýsi náš další růst. Ovšem anorektičtí pacienti bývají někdy až moc horliví a touží být ve všem úspěšní nejlépe na 200 procent. To ale vede k pozdější reakci, že se naše sny nesplní, nebo se nesplní v takové míře, jak jsme si je určili. Mnohem lepší je klást si malé cíle, klidně úplně miniaturní, o kterých si můžete říct, že jich může dosáhnout malé dítě,“ píše Eva Steppanová v knížce Anorexie – Hlad po jiném světě.
Víc o motivaci k léčbě anorexie uslyšíte v dalším díle podcastu Stop anorexii, který je dostupný na Spotify, Apple Podcasts, YouTube nebo Stopanorexii.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.