Karlovarský radní Petr Bursík (ODS) po dohodě s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO) v pondělí rezignuje na svou funkci. Zajímá se o něj policie v souvislosti s chomutovskou korupční kauzou, v níž kriminalisté obvinili 14 lidí a pět firem. Při zásahu na magistrátu v Karlových Varech se policie soustředila na Bursíkův technický odbor. V současné době je radní na dovolené. Po sobotním návratu politika ze zahraničí s ním chtějí jednat i občanští demokraté.
„Hned v pondělí bude vedení města řešit, jak a komu budou agendy radního postupně předány a řízeny, než bude zvolen jeho nástupce. Předpokládám, že jeho postu se do budoucna ujme někdo z kolegů z jeho zastupitelského klubu, o obsazení bude samozřejmě rozhodovat zastupitelstvo města," uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.
„Jako uvolněný radní měl Bursík v gesci odbor technický, který spravuje komunikace a infrastrukturu města, odbor životního prostředí a odbor dopravy, z příspěvkových organizací Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, Správu přírodních léčivých zdrojů a kolonád a Kancelář architektury města Karlovy Vary," řekl novinářům mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.
Mluvčí ODS Jakub Skyva novinářům řekl, že strana zatím nemá dostatek informací, s Bursíkem chtějí její zástupci jednat také v pondělí. „Jakékoliv podezření na nekalé jednání je třeba řádně prošetřit. Ve věci jsou aktuálně činné kompetentní orgány policie, do ukončení šetření nám nepřísluší se k záležitosti blíže vyjadřovat," uvedl Skyva.
Bursík už čelí obžalobě v kauze zmanipulování veřejných zakázek agentury CzechTourism. Ovlivnění zakázek zhruba za 27 milionů korun vyšetřovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří v září 2019 obvinili deset lidí. Další dva začali stíhat později. Za Bursíka se tehdy po obvinění i podání obžaloby postavila jak rada města, tak jeho domovská ODS s tím, že počkají na rozhodnutí soudu.
Policie obvinila po úterním zásahu chomutovského primátora Marka Hrabáče (ANO), dalších 13 lidí a pět firem z machinací s tendry. Podle náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové se jednání obviněných týkalo stavebních zakázek veřejných zadavatelů a trestné činnosti se dopouštěli od roku 2022 do současnosti. Podezřelí nebo firmy v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody. Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení. Nejpřísnější trest, až 12 let vězení, hrozí za přijetí úplatku. Z něj je obviněn i chomutovský primátor, který čelí i podezření ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zkrácení daně a zneužití pravomoci úřední osoby.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.