Dětský televizní a filmový festival Oty Hofmana v Ostrově na Karlovarsku nabídne letos v soutěžní sekci devět celovečerních snímků a čtyři seriály. Dějištěm 55. ročníku se kromě Ostrova stanou letos poprvé také další města, a to Karlovy Vary a Sokolov. Pořadatelé chtějí připomenout letošní dvě kulatá výročí, 50 let od předpremiéry filmu Tři oříšky pro Popelku a 40 let od uvedení seriálu Návštěvníci.
Letošní ročník nabídne soutěžní filmy, jako je Princezna zakletá v čase 2, Největší dar, Bastardi či #annaismissing. Soutěžit budou také seriály Pět let, Jedna rodina či Společně sami. Filmy představí delegace z řad tvůrců a herců. Promítat se bude také seriál Návštěvníci či pohádka Tři oříšky pro Popelku. Předpremiéru filmu Tři oříšky pro Popelku viděli diváci poprvé před 50 lety právě právě v Ostrově. Na festival by měl letos dorazit hlavní protagonista filmu Pavel Trávníček. Kostýmy z obou filmů připomene výstava v Domě kultury.
Filmy a akce festivalu v Ostrově během pěti dnů navštíví každý rok asi 10.000 dětí. Kapacity kinosálů jsou tak naplněny. Účastní se mateřské, základní i střední školy z Ostrova a okolí. Rozšířením do Karlových Varů a Sokolova se možnost vidět soutěžní filmy nabídne dalším asi 4500 dětí. Ty také budou moci hlasovat o tom, jak se jim film líbil, a absolvovat besedy s odborníky.
Pro účastníky jsou letos poprvé připravené pracovní listy. „Část pracovních listů je určená pro učitele, aby dokázali děti motivovat a říct jim, co je obsahem filmu, který uvidí. A další část je pak určená pro děti, kdy po projekci budou zpětně reagovat na to, jestli pochopili, o co v tom příběhu jde. Učitelé to pak mohou použít i k další výuce," řekl ředitel festivalu Vladimír Keblůšek. Festival se koná od 8. do 13. října.. Vybrané filmy a seriály podle něj zpracovávají aktuální a tíživá témata, jako je internetové prostředí, dospívání, šikana či znásilnění.
Hlavní ocenění Zlatou buřinku, která pořadatelé udělují za zvláštní přínos v oblasti dětského filmu, letos obdrží Jiřina Bohdalová, která ji také osobně převezme. Začne se udělovat i cena hejtmana Karlovarského kraje. Získá ji německý producent Gert Müntefering, který stál za koprodukčními seriály jako Pan Tau, Arabela, Návštěvníci nebo Létající Čestmír.
Kromě promítání festival v Ostrově opět nabídne i další program, zejména debaty s tvůrci, besedy a přednášky na témata, se kterými se děti mohou potkat. Chybět nebude ani filmová a mediální laboratoř, která patří mezi zvláštnosti festivalu. Děti se díky ní učí práci kameramanů, moderátorů, zpravodajů a dalších filmových a televizních profesí. Rozpočet ostrovského festivalu je letos zhruba tři miliony korun, přičemž polovinu dá město Ostrov. Přispívá ale také Karlovarský kraj, ministerstvo kultury nebo sponzoři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.