V multifunkčním sále uvnitř Císařských lázní v Karlových Varech se už zkouší na zahajovací koncert, který se bude konat v pátek. Císařské lázně jsou samy o sobě jedinečnou památkou, sál vestavěný do jejího atria je rovněž technickým unikátem z mnoha pohledů. Je proměnlivý podle potřeby, zvukově přizpůsobitelný od filharmonie až po kino, je rozebíratelný a přitom se nijak nedotýká samotné budovy, uprostřed které stojí. Podle autora návrhu, architekta Petra Hájka, je právě jeho univerzálnost výjimečná.
„Jsou sály, které mají mobilní jeviště nebo mobilní hlediště. Ale v té komplexnosti prvků a technologií, které jsou tady na jednom místě, je jen velmi málo sálů a žádný obdobný neznám. Ono je to tak, že se staví sály pro konkrétní účel, buď stavíte filharmonii nebo multifunkční sál. Ale po tom multifunkčním sálu nečekáte, aby byl špičkový ve všech parametrech. Ale tady zadání od investora bylo, aby sál byl špičkový ve všech parametrech," uvedl Hájek.
Sál pro tři stovky diváků stál zhruba 140 milionů korun, dalších asi 90 milionů bylo třeba vynaložit na změnu střechy Císařských lázní, aby bylo možno sál do interiéru umístit.
Atrium Císařských lázní sloužilo původně jako technické zázemí pro balneologické provozy po stranách. Původní projekt rekonstrukce Císařských lázní s využitím atria nepočítal. Současné vedení Karlovarského kraje ale prosadilo myšlenku vestavby multifunkčního sálu, který by sloužil i pro koncerty Karlovarského symfonického orchestru.
Projektování, výroba a instalace sálu pak trvala nezvykle krátkou dobu, něco přes rok. Jednotlivé prvky konstrukce se přitom musely do atria dostat stropem pomocí jeřábu a sestavit na místě. Protože má být sál zároveň demontovatelný, konstrukce není svařovaná, ale šroubovaná.
V KV se brzy otevře docela velká věc. Vestavba koncertního sálu pro 400 návštěvníků do bývalých a nově rekonstruovaných Císařských lázní. Aneb stroj za stroj. Ten předchozí rozvážel rašelinu. Fascinující práce Petr Hájek architekti. Gratuluju. Více zde: https://t.co/6IIBIfikim pic.twitter.com/lQQKkCkWXF
— Adam Gebrian (@AGebrian) June 11, 2023
Jednou z největších výzev bylo vymyslet akustické řešení. Toho se ujal specialista na proměnnou akustiku Martin Vondrášek ze společnosti AVT Group. Strop atria Císařských lázní je ve výšce téměř 20 metrů. Bylo tak nutné vymyslet technická řešení, aby se zvuk v sále nešířil nekontrolovatelně, ale zachoval si dozvuk okolo dvou sekund u sálu pro symfoniky, ale i pod sekundu, pokud by měl sloužit i jako filmový sál. Protože variabilní závěs, který by dozvuk zkracoval, zatím není nainstalovaný, diváci Mezinárodního filmového festivalu zde letos filmy ještě neuvidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.