Západočeské divadlo v Chebu připravilo zpracování románu Jana Němce Dějiny světla. Na divadelních prknech se příběh o fotografovi Františkovi Drtikolovi objeví poprvé. Premiéru bude mělo v sobotu 27. května, informovala Marie Nováková ze Západočeského divadla Cheb.
Divadelní portrét komplikované osobnosti fotografa Františka Drtikola zavede diváky do příbramských stříbrných dolů, do bohémského Mnichova v době secese, do zářící Prahy před první světovou válkou, mezi vojáky, herce a tanečnice a nakonec do padesátých let, kde na sebe naráží ideje a ideologie.
Dramatizace z pera Simony Petrů je stejně jako Němcův román nejen biografií světoznámého umělce, ale také průvodcem dramatickými dějinami 20. století, příběhem světla a jeho významu v umění, vědě a spiritualitě a v neposlední řadě vhledem do historie a technologie fotografie.
V roli Františka Drtikola se postupně představí Pavla Janiššová jako Drtikol dítě, Vladimíra Vítová jako Drtikol student, Daniel Mišák jako Drtikol voják, David Beneš jako Drtikol muž a Pavel Marek jako Drtikol guru. Sestavu doplňuje Stephanie Van Vleet mimo jiné v roli Drtikolovy ženy a múzy Ervíny Kupferové.
Ve zvláštním prostoru scénografky Magdalény Teleky, který asociuje odsvěcený kostel a je zároveň důlním dílem, ateliérem, nevěstincem, zákopem i pokojem duše, se zjevují Drtikolovy ženy – modelky, lásky, manželky a mytické hrdinky a muži - jeho učitelé, spolužáci, sokové, bohémové a duchovní autority. Průvodcem mu je vysněný přítel Adam, který je jeho hnacím motorem i kritikem.
Režisér Adam Steinbauer staví na scéně dynamické expresivní obrazy. Patos, který je Drtikolovi a estetice přelomu 19. a 20. století vlastní, narušuje groteskními výjevy a prostými civilními dialogy, které napovídají, že za vší teatrálností, nepřirozeným nasvícením, za každou pózou je skrytý živoucí člověk.
Choreograf Pavol Seriš se ve své choreografické koncepci inspiroval pózami Drtikolových modelek a modelů, skladatel Matyáš Krtička složil ke každému dějství žánrově odlišnou hudbu, od industriálu po operu. Dramaturgie se ujala Marie Nováková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.