úterý 27. září 2022 Jonáš

Čestné občanství Mariánských Lázní získá spisovatel Vladimír Páral

Čestným občanem Mariánských Lázní na Chebsku se stane spisovatel a místní obyvatel Vladimír Páral. Rozhodli o tom zastupitelé města při příležitosti spisovatelova jubilea. Páral letos v srpnu oslaví 90 let. Slavnostní akt se uskuteční před zahájením festivalu Knižní Lázně, který se koná od 29. do 31. července, informovala mluvčí destinační agentury KIS Mariánské Lázně Elena Sorokina.

„Město Mariánské Lázně je spojené se jménem Vladimíra Párala navždy, protože od roku 1995 bydlí střídavě v Praze a v Mariánských Lázních,“ řekla mluvčí.

Páral bydlí poblíž Ferdinandovy kolonády, která je hlavním dějištěm Knižních lázní. "Chodí tam také na procházky. V knize Playgirl z roku 1994 vystupuje hrdina, který říká, že chce žít v Mariánských Lázních, meditovat ve Ferdinandu a pak přejít k dalšímu pavilonu, tam zase meditovat a pak jít domů. A tak tomu je i v reálném životě," uvedla mluvčí.

V srpnu v roce 2017 položil Páral v Mariánských Lázních základní kámen Stezky spisovatelů. Naučná trasa má připomenout významné spisovatele, kteří zde bydleli a tvořili. Na ostatních panelech jsou kromě Párala uvedené také další slavné osobnosti, které navštívily město jako například Miroslav Horníček, Johann Wolfgang Goethe, Mark Twain nebo Franz Kafka.

Páral začal psát v 60. letech minulého století a hned svými prvními knihami se ukázal jako výrazný a osobitý autor. V pozdějších prózách se stále více věnoval vztahům mužů a žen. K jeho dílům patří knihy Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi či Muka obraznosti. V 90. letech se více věnoval sci-fi románům Romeo a Julie 2300 a Pokušení A-ZZ.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město

Štítky Páral, Spisovatel, Občanství, Čestné

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.