Hlavně studenti a mladí lidé si dnes v Karlových Varech připomněli Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního den studentstva. Odkaz památných dnů si připomněli výstavou plakátů studentů, výtvarnými dílnami, čtením a znovuodhalením knihobudky, která nově nese jméno Ferdinanda Vaňka, postavy ze hry dramatika a prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.
Letošní akci, které se i přes velmi chladné počasí účastnily desítky lidi a další postupně přicházeli a odcházeli, připravila galerie Supermarket WC, spolek KultiVary a Eurocentrum Karlovy Vary. „Připravili jsme komponovaný program k výročí 17. listopadu. Promluví tu historik Jan Nedvěd, bude tu výstava plakátů studentů střední školy keramické z cyklu Banáni, letos s podtitulem Banáni na hradě, které reflektují současnou politickou situaci a vyjadřují se k ní. A bude to odhalení nové knihobudky, kterou budeme s veřejnosti dodělávat a zdobit. Inspirovali jsme se výtvarníkem Petrem Sísem a jeho "ptačím sněmem", takže budeme kolem sprejovat ptáky, jako symbol svobody, mravní síly," řekla vedoucí galerie Supermarket WC Eliška Failová.
Studenti Střední umělecko-průmysové školy keramické a sklářské Karlovy Vary podle ní trefně a zároveň výtvarně nápaditě na svých plakátech komentovali svůj pohled ať už na současnou hlavu státu nebo na funkci prezidenta obecně. Kromě výstavy plakátů se v podchodu u galerie prezentovaly i fotografie ze soutěže Zelená dohoda pro Evropu.
Původní knihobudku v podchodě před časem zničili vandalové. Na jejím místě ji vystřídala nová, tentokráte železná, věnovaná Ferdinandu Vaňkovi, postavě z divadelní hry Audience Václava Havla. Jméno Ferdinanda Vaňka se objevilo i v blahopřejném inzerátu k narozeninám v říjnu 1989 v příloze tehdejšího Rudého práva. Ironií tak v listu, který hlásal názory tehdy vládnoucí komunistické strany, vyšlo blahopřání k narozeninám jednomu z nejvýraznějších disidentů.
V Karlových Varech si výročí 17. listopadu v minulosti připomínali hlavně přímí účastníci tehdejších revolučních událostí ve městě, místní disidenti, aktivisté a lidé, kteří v listopadu organizovali protestní akce a podíleli se na přechodu k demokratickému režimu. V posledních letech pak toto připomenutí přešlo na studenty. Jak dnes řekli někteří z autorů plakátů na výstavě, tvorba plakátů je vedla i k tomu, aby se nad politickou situací více zamysleli. Zároveň jim akce dala možnost svůj postoj vyjádřit veřejně a případně i oslovit diváky a kolemjdoucí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.