Varhanní festival využije letos opravené varhany v Bečově nad Teplou

Autoři | Foto Se svolením Českého varhanního festivalu

Český varhanní festival letos poprvé zamíří do Bečova nad Teplou. Koncert 19. července zazní na opravených historických varhanách, na které zahraje Adam Viktora a doprovodí jej sopranistka Gabriela Eibenová.

 Pro Bečov jde o kulturní událost nejen kvůli účasti špičkových interpretů, ale i proto, že na festivalu zazní i obnovený nástroj, jehož rekonstrukce trvala několik let.
„Český varhanní festival oživuje historické varhany na známých i zapomenutých místech,“ připomněl jeho zakladatel a umělecký ředitel Adam Viktora.

Český varhanní festival se letos koná už podevatenácté a od června do prosince nabídne více než 80 koncertů po celé republice. Vystoupí na něm přední čeští i zahraniční varhaníci včetně Jaroslava Tůmy, Pavla Černého nebo Přemysla Kšicy.

Často jsou to podle něj nenahraditelné kulturní a technické památky. „Díky festivalu tak mnozí lidé vůbec poprvé zjistí, jaký unikát v jejich obci vlastně mají,“ dodal. Na koncerty chodí většinou lidé z nejbližšího okolí, v příhraničí také návštěvníci z Německa. Mnozí nadšenci ale za historickými varhanami neváhají přicestovat i z velmi vzdálených míst.

Podle Viktory je varhan v Česku v přepočtu na obyvatele nejvíce na celém světě, ale jejich budoucnost je nejistá. „Každý nástroj je naprosto jedinečný, neexistují totiž ani dvoje stejné varhany,“ poznamenal Viktora.

V Bečově jsou jedno-manuálové varhany z 18. století. V letech 1774 až 1775 je postavil loketský varhanář Ignaz Johann Schmidt s píšťalami od cínaře Caspara Grundta. Varhanní skříň byla ozdobena ornamentální dřevořezbou od mistra Antona Pacha. Při přestavbě v roce 1896 použil varhanář Kryštof Müller z Pomezí a Úšovic původní barokní varhanní skříň a zčásti i píšťalový materiál.

V roce 2019 vypsalo město Bečov nad Teplou veřejnou sbírku, s jejíž pomocí pak v následujících letech varhany opravilo. V loňském roce vyhrála rekonstrukce varhan soutěž Památky roku v Karlovarském kraji. Obnova trvala zhruba šest let a stála přes dva miliony korun. Kromě města a farnosti se na opravě podílel i Karlovarský kraj a ministerstvo kultury.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky varhany, hudba, památky, Bečov nad Teplou

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.