V Libavském Údolí na Sokolovsku kraj dokončil rekonstrukci křižovatky. Při její modernizaci byly odkryty základy několika budov, kde archeologové provedli průzkum. Stavba vyšla na 20,36 milionu korun.
„Nejzásadnější bylo srovnání křižovatky, kde dosud byly jízdní pruhy výškově odsazeny. Nové uspořádání výšku sjednotilo a umožnilo tak v křižovatce pohyb vozidel všemi směry," popsal ředitel Krajské správy a údržby silnic Jiří Šlachta obtížnost projektu. Stavbu zahájila firma Algon loni na jaře. Financována byla ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
Při stavebních pracích byly odkryty i základy tří domů. „Původní silnice respektovala jejich existenci, proto vedl každý pruh v jiné úrovni. My jsme po odkrytí zdokumentovali poslední neopakovatelný historický stav, přičemž jsme si všimli několika zajímavých detailů. Například konstrukce schodiště, ale jelikož se jedná o budovy z moderní doby, nebylo nalezeno nic, co by překvapilo," uvedl archeolog Muzea Cheb Michal Beránek. Odkryté budovy jsou podle něj maximálně 200 let staré, jelikož ani historie obce Libavské Údolí není o moc delší.
Po archeologickém průzkumu byly zbytky budov zbourány a základy zasypány přímo do tělesa nové komunikace. „Na základy budov, kde býval například internát, byla navršena nová konstrukce silnice tak, jak dnešní pravidla bezpečnosti dopravy stanovují," dodal Beránek.
Křižovatka dvou silnic třetí třídy v celkové délce zhruba 300 metrů byla upravena tak, aby mohla vozidla jezdit do všech směrů ve stejné úrovni. Součástí stavby jsou i dvě gabionové zdi a jedna železobetonová opěrná zeď. Stavbaři zajistili přeložení optického kabelu, vysokého i nízkého napětí a veřejného osvětlení a zajistili odvodnění úseku silnice dešťovou kanalizací s vyústěním do říčky Velká Libava.
Po celou dobu rekonstrukce silnice III/212 byl v Libavském Údolí, kde žije zhruba 530 obyvatel, zastaven provoz včetně autobusových spojů a stanovena byla objízdná trasa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.