Karlovarský kraj si pořídil novou studii, která úředníkům osvětlí, jak se dětem jezdí městskou hromadnou dopravou do škol. Odborníci získaná data využijí k tomu, aby zjistili, jak lépe naplánovat spoje a zda hraje dopravní spojení roli u školáků při volbě školy.
Úřad povolal na pracování studie experty ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Společně se zaměřovali na zmapování dostupnosti různých typů středních škol v kraji a určit obvyklou časovou délku dojíždění. Odborníky také zajímalo, které lokality jsou problematické na dojíždění i jak se cestuje lidem s hendikepem.
„Hlavní zjištění ze studie jsou, že pro 85 % obyvatel kraje jsou hromadnou dopravou dostupné všechny typy středních škol, což je dáno vysokým podílem obyvatel ve městech. Pro 15 % obyvatel kraje jsou některé typy středních škol dostupné hromadnou dopravou jen velmi obtížně (cesta zabere více než 90 minut) a cca 1 % obyvatel bydlí v lokalitách, z nichž není hromadnou dopravou dostupná žádná střední škola,“ okomentovala výstup mluvčí krajského úřadu Jitka Čmoková.
Výzkumníci monitorovali například gymnázia, učňáky nebo střední školy s maturitou. Překvapením zjištěním pro experty bylo, že přes dva tisíce mladých ve věku 15 – 19 let bydlí na místech, která jsou špatně dopravně dostupná. Pro stovku dětí jsou budovy poskytující středoškolské vzdělání nedostupné. Dále ze studie vyplynulo, že lepší dostupnost škol je v ranních hodinách a nejhorší v pozdním odpoledni, kdy se žáci vrací domů.
„Dopravní dostupnost může být jedním z faktorů jednak pro rozhodování žáka, jakou střední školu si zvolí, ale rovněž důvodem pro předčasné opuštění střední školy. Dalším záměrem kraje je tak zmapování i této problematiky,“ dodala Čmoková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.