Po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvyšování celních tarifů prakticky na celý svět vznikla na globálních trzích panika, která vyvolala mezi investory značnou nejistotu. Češi však ve většině zachovali chladnou hlavu. Naopak většina investorů vidí podobné výkyvy jako příležitost.
Podle Daniela Bárty, ekonoma a člena Národní rozpočtové rady, i přes aktuální nejistotu zůstává americký kapitálový trh silný a stabilní. „Kapitál je velmi volatilní, a proto se krátkodobě může větší podíl prostředků přesouvat například do evropských akciových titulů či státních dluhopisů. Dlouhodobě si však myslím, že americký kapitálový trh je silnější než prezident Trump, má neotřesitelnou pozici, a z dlouhodobého hlediska to budou právě americké firmy, které budou magnetem pro celosvětové úspory,“ řekl pro Trade-off Bárta. Dolar podle něj i nadále zůstane světovou rezervní měnou, a poptávka po amerických aktivech bude i v budoucnosti silná.
Dolar i nadále zůstane rezervní měnou, tedy světovou měnou číslo jedna a po dolarových aktivech bude poptávka.
Nicméně v krátkodobém horizontu byly přechodné změny patrné. Vyšší cla, odvetná opatření a poklesy cen cenných papírů přiměly mnohé drobné investory v Evropském hospodářském prostoru (EHP), včetně Čechů, k přehodnocení svých portfolií.
V reakci na situaci na americkém trhu a volatilitu, kterou způsobily celní tarify, se mnozí investoři začali zaměřovat na evropské akcie a státní dluhopisy. Platforma Revolut zaznamenala u drobných investorů v Evropě výrazný posun. Podíl nákupů evropských akcií vzrostl z 10 % na 22 %, přičemž v některých zemích, jako je Německo a Francie, dokonce překročil 30 %. V České republice byl tento nárůst nižší, ale i tak vzrostl podíl evropských akcií na 19 %.
Zároveň vzrostl zájem o státní dluhopisy. Například investice do irských, portugalských a belgických státních dluhopisů se zvýšily o desítky procent. Pro investory se tak staly alternativními možnostmi, jak se chránit před krátkodobými turbulencemi na trhu.
I přes více než 10% pokles některých trhů a propad hodnoty portfolií zůstali čeští investoři ve většině klidní. Podle údajů Revolutu, které platforma redakci Trade-off poskytla, pouze 2,5 % Čechů se rozhodlo prodávat se ztrátou. Mladší generace, zejména mileniálové, vykazovaly větší stabilitu. Mileniálové byli o 1,2krát častěji ochotni držet své investice než starší generace.
Pro mnohé znamenala volatilita příležitost. V období, kdy akcie klesaly, došlo k nárůstu nákupních příkazů, přičemž mileniálové vedli i v tomto trendu, uskutečnili o 10 % více transakcí než starší investoři.
Po oznámení o pozastavení celních tarifů ze strany USA došlo k výraznému nárůstu obchodní aktivity. Revolut zaznamenal v Česku nárůst o 48 % a ve zbytku EHP o 32 %. Tento nárůst ukazuje, že i v turbulentních obdobích investoři nepanikaří, ale spíše hledají příležitosti na stabilnějším trhu. „Současná dynamická situace na finančních trzích může vyvolávat nejistotu. Aktuální dění je zapříčiněno nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Zvýšená cla ze strany USA, stejně jako odvetná opatření se negativně propisují do hodnoty cenných papírů. Historická data ale ukazují, že krátkodobé výkyvy na trzích jsou zcela běžné a i stávající situace se začíná stabilizovat," uvedl pro Trade-off mluvčí skupiny ČSOB Petr Milata.
Podle Rolandase Juteiky, vedoucího oddělení Wealth and Trading ve společnosti Revolut, je pro investory v tuto dobu klíčové, aby se drželi svých dlouhodobých strategií a vyhnuli se impulzivním rozhodnutím, které budou založené na krátkodobých výkyvech. „Diverzifikace napříč různými regiony a třídami aktiv zůstává klíčovým aspektem pro zvládnutí této nejisté doby, zmírňuje zbytečný stres a podporuje dlouhodobě udržitelnější investiční výsledky," řekl pro Trade-off.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám