Pá 28. 8. 2026Augustýn
Zprávy

Správci zeleně ošetří stromy speciální půdní injektáží, dřeviny pak budou odolnější

Zuzana Pešková2 minuty čtení31. 10. 2024, 18:01
Správci zeleně ošetří stromy speciální půdní injektáží, dřeviny pak budou lépe zvládat extrémní výkyvy teplot
Správci zeleně ošetří stromy speciální půdní injektáží, dřeviny pak budou lépe zvládat extrémní výkyvy teplot · Foto: Se svolením Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary

Začátkem příštího týdne ošetří odborníci stromy na Staré louce a ve Dvořákových sadech v Karlových Varech. Jedná se o speciální infuzi, kterou odborná firma aplikuje přímo ke kořenům. Dřeviny tak dostanou potřebné živiny a zároveň dojde k provzdušnění půdy. Tento postup pomáhá, aby zeleň lépe zvládala extrémní výkyvy teplot. Ošetřené stromy budou správy Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary (LLPKV) sledovat a pokud se postup osvědčí, rozhodnou o aplikaci i v dalších městských částech.

Důvodem ke zvolenému přístupu je nízká vitalita vybraných stromů, jejich prosychání a na některých místech nevhodné podmínky k růstu. „Mnohé stromy ve městě se potýkají s nevhodnými stanovištními poměry, rostou v blízkosti komunikace nebo jsou zatíženy toxickými látkami z odpadků, nedopalků, exkrementů nebo zasolení,“ vysvětluje ředitel LLPKV Stanislav Dvořák.

Během injektáže dojde v blízkosti každého vytipovaného stromu k několika vpichům do půdy. Vpichy budou poté zality vermikompostovým výluhem. Jedná se o půdní “kondicionér“, který vylepšuje půdní vlastnosti. Pomáhá zvýšit její schopnost udržet vláhu, navýší obsah organických látek a podpoří mikrobiální aktivitu. To vše přispívá k lepšímu růstu rostlin. Půdní kondicionéry mají navíc v půdě trvalejší efekt než hnojiva. Důležité je také zvýšení přístupu vzduchu do půdy, zhutnělá stanoviště budou proto provzdušní.

„Ve Dvořákových sadech jsou vybrány k ošetření buk, lípa, jírovec, skupina čtyř jehličnanů a katalpa. Na Staré louce budou vylepšeny půdní podmínky v okolí 12 jírovců, kde je důvodem velmi omezený prokořenitelný prostor, kumulace tepla a znečištění,“ přiblížila mluvčí LLPKV Martina Nentvichová

Na několika místech se počítá i s následnou úpravou stanoviště kolem vybraných dřevin. „Okolí stromu ohraničíme a zabráníme tak nežádoucímu vstupu. Budeme také pracovat na zlepšení půdních podmínek odebráním svrchní vrstvy a dodáním materiálu, který obsahuje aktivní biouhel, zeolit a pomalu se uvolňující organická hnojiva a mikroorganismy,“ doplňuje Monika Jarošová, vedoucí parkových a zahradnických realizací LLPKV.

Ošetřené stromy budou několik měsíců sledovat a porovnávat s těmi bez půdní injektáže. Pokud se jim bude dařit, zopakují zásah i na dalších spravovaných lokalitách, jako jsou Smetanovy sady, Mlýnské nábřeží nebo Sokolovská ulice.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Při nočním požáru v Chodově hasiči zachránili 11 osob a zkontrolovali 78 bytůSpolečnost

Při nočním požáru v Chodově hasiči zachránili 11 osob a zkontrolovali 78 bytů

Dnes před půl jednou v noci vyjížděli hasiči k požáru výškové budovy v Chodově. Požár vznikl v suterénu a kouř se rozšířil do společných prostor domu, škoda je odhadnutá na milion a půl, devět osob skončilo v nemocnici.

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?Doprava

Skoro polovina zraněných dětí v autě. Proč mama taxi není řešení a co funguje?

Kampaň Markéta se Zebrou míří na Českou televizi. Data za posledních šest let ukazují nepříjemnou pravdu: téměř polovina dětí zraněných v silničním provozu seděla v autě jako spolucestující. Přivézt dítě ke škole autem tedy zdaleka neznamená přivézt ho bezpečně.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook