Až 60 tisíc čerstvě narozených srnčat každoročně zahyne při senosečích. Když slyší hluk, tak neutíkají a instinktivně se přikrčí k zemi. Před blížící se sekačkou tak nemají šanci uniknout. Zachránit se je snaží řada spolků, pro které jsou neocenitelným pomocníkem drony. Ty mají také hasiči v Karlovarském kraji, a tak se i oni zapojují do záchrany bezmocných mláďat.
„Letošní sekání travních porostů začalo o něco později než v předchozích letech. I tak se na loukách stále mohou ukrývat srnčata, která ještě nejsou dostatečně velká, aby sama utekla před nebezpečím zemědělských sekaček. Po dohodě s dobrovolníky se tak hasiči z HZS Karlovarského kraje opět připojili k této vyhledávací akci,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Pro piloty dronů se jedná o velmi dobrý praktický výcvik ovládání dronu a zároveň i přípravy a taktiky při propátrávání prostorů. „Od začátku června se zapojili sedmkrát do pátrání na různých místech. Je potřeba louky nachystané na sekání propátrat při rozednění,“ pokračuje Kasal. V takto brzkých hodinách pracují právě proto, že na termovizi nejlépe vidí ukrývající se mláďata. S drony létají ve výšce zhruba 20 až 30 metrů. Zároveň místo pěšky prohledávají také skupiny dobrovolníků.
„Pro obsluhu bezpilotních prostředků jsou u HZS Karlovarského kraje odborně proškoleni hasiči ze stanice Ostrov a Karlovy Vary. Jejich zapojení do vyhledávání srnčat a dalších mláďat ukrytých ve vysoké trávě bude pokračovat, dokud to podle dobrovolníků z iniciativy Stop sečení srnčat bude potřeba,“ uzavřel Kasal. Více o projektu najdete na webových stránkách stopsecenisrncat.cz, kde najdete i informace, jak se třeba zapojit do akce jako dobrovolník.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.