Požár skládky pražců a dalšího dřevěného odpadu poblíž hnědouhelné elektrárny Tisová na Sokolovsku se zatím podařilo hasičům zmenšit na polovinu. V neděli ráno snížili hasiči stupeň požárního poplachu ze zvláštního na třetí. Zásah bude pokračovat s velkou pravděpodobností i v následujících dnech. Ze spáleniště stále stoupá dým. Cítit je i ve vzdálenějších koutech regionu. Podle prvotních odhadů majitele a vyšetřovatele je škoda kolem 45 milionů korun.
„U požáru v Tisové se podařilo zmenšit plochu zasaženou plameny na polovinu. Zásah pokračuje postupným rozhrabáváním stále žhnoucích hromad v kombinaci s použitím stále velkého množství nasazených vodních proudů po celém obvodu místa požáru,“ informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Pomoci svým kolegům přijeli také hasiči z Plzeňského, Ústeckého, Středočeského a Libereckého kraje.
Do této chvíle se podle Černého vystřídalo na místě 382 hasičů se 120 kusy techniky ze 65 jednotek. „Speciální je například mobilní monitor Ambassador, který má výkon až 22 000 litrů vody za minutu," uvedl Černý. Kvůli potřebě velkých objemů vody jsou nasazené tři velkokapacitní čerpadla Somati, která od začátku zásahu dodala přes 22 milionů litrů vody. Celou sobotu pomáhaly hasit oheň dva vrtulníky, které provedly 200 shozů.
„Z místa požáru u Tisové stále stoupá množství kouře. Kvůli změně počasí je tento kouř cítit na velké části území Karlovarského kraje. Situaci stále monitoruje chemická laboratoř. Koncentrace zplodin ve vzduchu není nebezpečná, je ale velmi obtěžující. Pokud někdo cítí dráždění kvůli kouři, doporučujeme omezit větrání,“ radí Kasal.
Štiplavý zápach cítí lidé také v Chodově, Karlových Varech, Staré Roli, Hroznětíně, Bečově nad Teplou i například až v Chomutově. „Všechny zplodiny hoření mohou být nebezpečné. Záleží na koncentraci ve vzduchu. Pouze nadlimitní množství nebezpečných látek může způsobit zdravotní problémy. Požár takového rozsahu, jaký likvidujeme od pátku v Tisové, produkuje velké množství kouře, který obsahuje stejné velké množství nebezpečných látek. Opravdu zdraví nebezpečné byly koncentrace v bezprostředním okolí místa zásahu, proto hasiči pracovali v dýchací technice. V širším okolí již byly zplodiny hoření naředěné okolním vzduchem," vysvětluje Kaslal.
Požár pražců u Tisové je lokalizovaný. Hasiči pokračují v dohašování, na místě budou celou noc. Hořící plocha je výrazně zmenšená, v hašení pokračují jednotky z Karlovarského kraje, z ostatních krajů na místě zůstává speciální technika. pic.twitter.com/hFYLY8sH1l
— HZS Karlovarského kraje (@HzsKVkraj) August 27, 2023
V Sokolově aktuálně probíhá mistrovství republiky profesionálních i dobrovolných hasičů v požárním sportu. V rámci přípravy museli hasiči vyčlenit větší počet hasičů na tuto sportovní akci, přičemž stále musí být stoprocentně připraveni vyrazit k zásahům. „Účast sportovců na mistrovství tak žádným způsobem neovlivňuje možnosti hasičů u požáru u Tisové. Na stadionu je sice aktuálně na šest set hasičů z celé republiky, jakékoliv jejich nasazení u požáru není jednak potřeba, ale navíc s ohledem na jejich momentální statut sportovců, tedy bez řádného zásahového vybavení, by to ani nebylo možné,“ vysvětluje Martin Kasal.
Posily z okolních krajů byly vyžádány hlavně kvůli potřebě speciální techniky. „Zásahová činnost má vždy prioritu nad vším ostatním, v Sokolově i u Tisové se v tuto chvíli zvládá obojí, tedy jak vrcholový sport, tak i požár ve zvláštním stupni,“ dodal Kasal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.