Karlovarský kraj chce vydat novou brožuru. Pojednávat bude o zvláště chráněných územích v regionu. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Lidé si v nové publikaci přečtou například o téměř stovce přírodních rezervací, které se v kraji nachází.
Publikace by měla vyjít v první polovině roku 2023 a popíše mimo jiné zvláště chráněná území v kraji. Brožura bude v nákladu dva tisíce kusů a zájemci ji najdou například v Krajské knihovně Karlovy Vary či přímo na odboru životního prostředí krajského úřadu.
„Publikace přinese informace o téměř stovce přírodních rezervací na území regionu, o které se stará Karlovarský kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Chráněná krajinná oblast Slavkovský les,“ informovala v tiskové zprávě mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
Nařízením vlády v roce 2005 byl schválen národní seznam evropsky významných lokalit, díky čemuž se v regionu počet těchto území značně zvýšil.
„Kraj začal v návaznosti na nařízení vyhlašovat nová zvláště chráněná území v roce 2010 a proces pořád běží. V současnosti je na území regionu celkem 51 maloplošných zvláště chráněných území, jež jsou v působnosti Karlovarského kraje. Jsou specifická pestrostí biotopů, někdy i v kombinaci s chráněným fenoménem v podobě vzácného živočicha nebo rostliny. Kraj na péči o tato území vynakládá nemalé finanční prostředky, které se snaží získat také z externích zdrojů, a jsme v tom velmi úspěšní,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec (ODS).
V minulých letech získal kraj dotaci na zásahy v evropsky významných lokalitách Doupovské hory, Tisovec, Šibeniční vrch a Borecké rybníky, celkem šlo o částku zhruba 6,2 milionu korun. Další dotace z Evropské unie ve výši 400 tisíc korun směřovala do oblasti Doupovské hory.
„Opět budeme žádat nyní v novém, už třetím programovém období Operačního programu Životní prostředí 2021 – 2027. Z fondů EU je k rozdělení v ČR poskytnuto zhruba 61 miliard korun,“ dodal Jakobec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.