V lázeňských lesích vznikne maloplošné chráněné území Karlův hvozd

Autoři | Foto Magistrát města Karlovy Vary

Pod ochranou přírodní rezervace bude část karlovarských lázeňských lesů. Ponese název Karlův hvozd a bude mít rozlohu 129 hektarů zahrnující bučiny a doubravy v údolí řeky Teplé. Hlavním cílem vytvoření rezervace je podpora přirozeného vývoje lesa, zachování druhově pestrých porostů a ochrana vzácných druhů rostlin a živočichů.

„Rezervace je složená ze tří téměř stejně velkých částí. Všechny leží na obtížně přístupných svazích v údolí řeky Teplé. Území je protkáno sítí turistických stezek a cest. Je důležité, aby zde vznikla klidová zóna nejen z důvodu ochrany přírody, ale také pro rekreační vyžití obyvatel města a návštěvníků lázní,“ shrnuje význam ochrany území náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).

Zároveň dodává, že rezervace bude vyhlášena na podzim letošního roku. Hlavní význam rezervace spočívá v zachování pestrých porostů. Zachovány zde zůstaly fragmenty bučin a suchých doubrav s množstvím mrtvého dřeva. Právě na staré porosty, odumírající a mrtvé dřevo je závislá řada živočichů a rostlin.

„Naším cílem je udržet stávající rozlohu bučin a doubrav a na některých místech i zlepšit stav ekosystému. Porosty jsou druhově pestré, je zde zastoupena jedle a tis červený. Mrtvé dřevo poskytuje útočiště netopýrům, ptákům a hmyzu, vyskytují se zde vzácné druhy rostlin,“ vysvětluje Petr Jiskra, odborný rada Oddělení péče o přírodu a krajinu.

Zásahy se omezí pouze na údržbu stezek

Hranice rezervace bude podle vyhlášky označena v terénu malým státním znakem. Na informačních tabulích budou shrnuty nejdůležitější charakteristiky území.

Na většině území převažují mýtní staré porosty. Kvůli špatné přístupnosti byly v minulosti pouze doplňovány individuálními výsadbami dřevin, šlo o jedle, jilmy i ovocné dřeviny. Podél turistických tras jsou zpracovávány nebezpečné stromy, které zůstanou v porostech, a jejich rozpadající se dřevo poskytne útočiště celé řadě živočichů, hub i rostlin.

„Část porostů ponecháme samovolnému vývoji a během jednoho až tří desetiletí převedeme na přírodě blízké i ostatní porosty. Znamená to pro nás chránit přirozené zmlazení cílových dřevin před zvěří, smrk ponechat pouze v přirozeném zastoupení a eliminovat výskyt nepůvodních druhů, tedy modřínu a vejmutovky. V lesích necháme ležet veškerou listnatou mrtvou hmotu větších dimenzí,“ říká ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary (LLKV) Stanislav Dvořák.

Jednotlivé zásahy budou pracovníci lesů projednávat se správou CHKO Slavkovský les. V porostech budou těžit pouze stromy napadené kůrovcem a ošetřené dříví ponechají k zetlení.

Hodnocení článku je 28 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Karlovy Vary, lázeňské lesy, chráněné území, příroda, Karlův hvozd, les, rostliny, živočichové, dřevo, Teplá, ODS

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.