Rudou věž smrti zkoumají archeologové, pozornost zaměří i na pozůstatky pracovního tábora

Autoři | Foto ZČU

Rudá věž smrti vedle bývalého komunistického pracovního tábora na Jáchymovsku je národní kulturní památkou zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. Dnes jsou na místě archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), kteří s využitím dronů připravují trojrozměrnou dokumentaci památky. V létě se také chystají na archeologický odkryv. Již objevené artefakty z nedalekých trestních pracovních táborů budou moci lidé vidět už od konce května.

Sedmipatrová věž z červených cihel je poslední částečně zachované zařízení na úpravu uranové rudy v Evropě. Kromě vysoké věže se dochoval sousední sklad s betonovou nakládací rampou.

Ve spolupráci s Konfederací politických vězňů připravujeme archeologický výzkum v blízkosti Rudé věže smrti, tedy v prostoru bývalé třídírny a úpravny uranové rudy a pracovního tábora pro převážně politické vězně Vykmanov II,“ říká vedoucí katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU Pavel Vařeka.

Právě odsud byla v rámci tajné smlouvy se Sovětským svazem po železnici uranová ruda odvážena do SSSR, kde sloužila stalinistickému režimu k výrobě atomových zbraní.

„Pracovní tábor byl zrušen v roce 1956 a následně byl využíván závodem Škoda Ostrov, přičemž doznal velkých změn. Archeologický výzkum se pokusí odhalit původní povrch, po kterém chodili vězni v 50. letech,“ přibližuje Vařeka, který bude v okolí Rudě věže smrti provádět výzkum se svými studenty během července.

Zároveň doufá, že průzkum pomůže získat bližší informace o životě vězňů. Nálezy z nedalekých trestních pracovních táborů však budou moci lidé vidět už od konce května.

Osobní předměty vězňů z táborů Nikolaj a Eliáš II

„V expozici přímo v objektu Rudé věže smrti budou poprvé veřejnosti představeny archeologické nálezy z výzkumů nedalekých trestních pracovních táborů Nikolaj a Eliáš II. Jedná se zejména o osobní předměty vězňů, pozůstatky vybavení a konstrukce vězeňských baráků, které poskytují hmatatelné svědectví o životních podmínkách v táborech, spojených s nasazením nesvobodné pracovní síly při těžbě uranu, včetně tisíců politických vězňů,“ vysvětluje Vařeka.

Konfederace politických vězňů ČR Rudou věž smrti nově zpřístupnila. Provoz areálu zatím poběží ve zkušebním režimu o tomto víkendu. Od 29. května bude expozice otevřená každý víkend a v případě zájmu veřejnosti i ve všední dny. Zájemcům budou na místě k dispozici průvodci. V budoucnu by se zde měl otevřít mezinárodní památník a vzdělávací centrum, které budou historii tohoto místa důstojně připomínat.

„Jsme vděčni za zapůjčené archeologické nálezy, které můžeme v Rudé věži smrti návštěvníkům ukázat. Společně tak můžeme poskytovat důkazy o drsných podmínkách politických vězňů komunistického režimu, kteří uranovou rudu těžili, následně připravovali na transport do bývalého Sovětského svazu a kteří za to byli nuceni zaplatit svým zdravím nebo dokonce životy,“ dodal předseda Konfederace politických vězňů ČR Petr Dub.

Hodnocení článku je 32 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, průzkum, archeologie, ZČU, Rudá věž smrti, uranová ruda, třídírna, komunismus, pracovní tábor, smrt, Západočeská univerzita v Plzni, politický vězeň, UNESCO, Sovětský svaz, Evropa, Konfederace politických vězňů České republiky, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.