Po 17. 8. 2026Petra
Zprávy

Policie viní čtyři Čechy z obchodování s lidmi ve Velké Británii, zaměřovali se na sociálně slabé ze západu Čech

ČČTK / Richard Beneš1 minuta čtení6. 5. 2021, 14:00
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: pixabay.com

Dva muže a dvě ženy obvinila policie z obchodování s lidmi. Podle kriminalistů vylákali své oběti pod příslibem dobře placené práce do Velké Británie, kde jim však za práci nedávali téměř žádné peníze. Skupina působila podle vyšetřovatelů v letech 2016 až 2019 a zaměřovala se na sociálně slabé lidi z Karlovarského kraje. Případ s krycím názvem Kotrba dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Skupina do Velké Británie dopravila nejméně šest osob. Pachatelé jim pak údajně sebrali doklady i telefony a pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí je nutili pracovat v restauracích rychlého občerstvení. Uvedl to mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle něj takto obvinění získali zhruba tři miliony korun. Hrozí jim osm až 15 let vězení.

„Ve věci byl pro účelnější a rychlejší vyšetřování před dvěma lety zřízen společný vyšetřovací tým NCOZ s policejními složkami Velké Británie, a to Metropolitní policií v Londýně a policií v Cambridgeshire. Na případu se aktivně podíleli i pracovníci Europolu a Eurojustu,“ informoval Jaroslav Ibehej.

Doplnil, že ve společném trestním řízení pak britská policie obvinila celkem šest Čechů z obchodování s lidmi a z moderního otroctví. „Stejným způsobem zlákali na dobře placenou práci krajany z ČR, které pak za použití násilí nutili pracovat v pekárně a restauračních provozovnách, přičemž jim pak odebírali veškeré vydělané peníze,“ řekl mluvčí. Vykořisťovaných Čechů bylo údajně nejméně 20. „Těmito případy se budou zabývat soudy ve Velké Británii, v případě odsouzení zde osobám hrozí až trest na doživotí,“ uzavřel Ibehej.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
susanneedele-barn-swallow-5346612_1280Společnost

Vedro číhá i na ptačí obyvatele. Stačí malá miska s vodou, radí odborníci

Vedra, která v těchto dnech sužují Česko, dávají zabrat nejen lidem, ale také zvířatům. Zatímco o ta v zoologických zahradách nebo v lidské péči se mohou postarat chovatelé, volně žijící zvířata si musí s vysokými teplotami poradit sama. Horko komplikuje život i ptákům. Kvůli rozpáleným střechám jejich mláďata někdy opouštějí hnízda dříve, než jsou na to připravená.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook