Ze svých zimovišť a z teplých krajů se v těchto dnech do Evropy vrací obrovská hejna ptáků. S velkým očekáváním vyhlíželi lidé v Chebu také své opeřené čapí celebrity, které mají i své facebookové stránky s tisícovkou sledujících. Své fanoušky nezklamali, a dokonce už pilně pracují na založení rodinky.
„Čejky, jeřábi, špačci, hřivnáči, drozdi, skřivani, to vše jsou ptáci, kteří teď přilétají do Evropy z teplých krajin. Převážná část těchto dálkových migrantů přes naši republiku pouze protahuje a bude pokračovat dál na sever do své domoviny, ale část z nich zde zůstane. A pokud najde vhodné hnízdiště a partnera, tak bude i hnízdit,“ uvedl Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).
Někteří čápi odlétají na zimu až do daleké Afriky. Jiní se spokojí se Španělskem, kde často okupují skládky komunálního odpadu. Výjimkou nejsou ani zimoviště v sousedním Německu, i proto jsou tito jedinci mezi prvními, kteří se domů vracejí.
V Chebu hnízdí čápi na komíně bývalého pivovaru už neuvěřitelných 45 let. Dlouhodobou pozorovatelkou je i Monika Dohnalová, která má z okna svého bytu dokonalý výhled na hnízdo. V roce 2010 dokonce založila facebookovou stránku Chebští čápi, kde se lidé navzájem dělí o své poznatky a fotografie. Skupina má už 1300 členů.
V loňském roce chebský pár úspěšně vyvedl čtyři mláďata, zdroj: Facebook/Chebští čápi
Letos přiletěla samice na svátek Miloslavy, proto ji také místní říkají Milda. O pár dní později ji následoval samec Petr. Podle pozorovatelů se letos o hnízdo strhla pořádná mela. Čápů přiletělo hned několik, místo ale uhájili místí. O potomstvo se také nikdo bát nemusí, jen co čapí pár poklidil, už začal pracovat na budoucí generaci. Život opeřené rodinky může díky webkameře sledovat prakticky každý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.