sobota 6. března 2021 Miroslav

Pendleři: Povinné testování každé dva dny znamená konec příhraničí

Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou - vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin. Podle prezidentky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové se při takových nařízení zhroutí příhraničí.

Německo od září považuje Česko za rizikové, nyní však Česko vstoupí do kategorie vysoce rizikové oblasti. Kritériem pro takové označení je buď rozšířený výskyt mutací koronaviru považovaných za nebezpečné, nebo více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. A právě tento limit případů Česko výrazně překračuje

O zařazení na seznam vysoce rizikových oblastí rozhoduje v Německu grémium ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra, rozhodnutí pak vyhlašuje Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Česko bude na seznam zařazeno zřejmě až v pátek a ne již dnes, jak některé informace původně naznačovaly. Účinnost nového hodnocení Česka ale vstoupí v platnost od půlnoci ze soboty na neděli.

Česká diplomacie se na změnu připravuje již delší dobu, neboť epidemická situace v Česku je oproti Německu výrazně horší. Český premiér Andrej Babiš navrhl kancléřce Angele Merkelové, že by pendleři mohli podstupovat koronavirový test dvakrát týdně, jeden rozbor by hradilo Česko, druhý Německo.

S tímto kompromisem podle informací ČTK souhlasí Sasko. Naopak Bavorsko, které po celou dobu pandemie zavádí v rámci Německa přísnější opatření než ostatní, hodlá vyžadovat testy patrně každých 48 hodin. Jak přesně bude bavorský požadavek vypadat, zatím není zcela jasné.

Podle aktuálních dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), která jsou z prvních dvou týdnů letošního roku, má Česko v průměru za 14 dní 1362 nakažených na 100.000 obyvatel, což orientačně znamená 681 týdně. Německo má podle RKI 119 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Pendleři: Zkolabuje české i německé příhraničí

Prezidentka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová nese nová opatření těžce. „Tady jde o 60.000 občanů Česka, kterým budeme čtyřikrát týdně zasahovat do nosohltanu nebo do krku," podotkla. Odhadla, že pendleři nikam nepojedou a začnou marodit, čímž zkolabuje celé příhraničí, kde Češi tvoří významnou pracovní sílu.

Celé příhraničí Bavorska i ČR jsou podle Vintrové pendleři. „Na bavorské straně zkolabuje celý systém, protože naši lidé jim tam obsluhují příhraniční fabriky a nemocnice. Uvědomují si vůbec, že jim tam posíláme kompletní vystudovaný zdravotnický personál a lidi, kteří se jim starají o babičky a dědečky? Přitom my je teď potřebujeme nejvíce," uvedla.

„Celý rok tady podstupují šarádu s hranicemi. Přitom tam jezdí do práce. A každý týden sdělujete lidem nová nařízení, Rakousko takové restrikce nemá. Pendleři i jejich rodiny už jsou úplně vyčerpaní. Od 15. ledna mají znovu povinnost testovat se. A neuplyne ani týden a už mají mít testy každých 48 hodin," uvedla.

Podle Vintrové není zatím jasné, zda by museli mít testy také lidé, kteří covid-19 prodělali, a zda je budou muset mít i Češi, kteří zůstávají v Bavorsku celý pracovní týden. 

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky COVID-19, koronavirus, opatření, Německo, pendleři, Asociace pendlerů ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavlína Ulrichová

Nejsme náhodou unijní občané?!? Máme právo pracovat, kde chceme ne?!? Pořád nám bude Německo něco diktovat? Ach jo! To jsme to dopracovali! To, že jim tam děláme ty horší práce, které oni moc dělat nechtějí, tak na to jsme jim dobří, že!

pátek, 22. ledna 2021, 19:43

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.