sobota 15. srpna 2020 Hana

Jaký je ten nejkrásnější strom? Karlovarský kraj má hned dva kandidáty

Opět je tu anketa Strom roku! Veřejnost může vybírat ze 12 velikánů z devíti krajů. Vítěz postoupí do evropského kola soutěže. Karlovarský kraj zastupují lípy v Hřebenech a Černá dáma ze zámku ve Valči. Anketu už od roku 2002 pořádá Nadace Partnerství.

Hlasovat mohou lidé do 11. října dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online na webových stránkách stromroku.cz. „Cena jedné DMS je 30 Kč a při online hlasování je minimální částka, kterou můžete na strom darovat 30 Kč, lze ale zaslat i jakoukoli vyšší částku,“ vysvětluje Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka ankety.

Celostátní anketu pořádá Nadace Partnerství už od roku 2002. Celkem se do hlasování zapojilo přes 700 lidí a podařilo se vybrat přes 2,7 milionu korun. Výtěžek šel na výsadbu a ochranu stromů.

Lípy v Hřebenech

Lípy v Hřebenech je možné nalézt v údolí nedaleko zámku Hartenberg. Právě spolek Hartenberg stromy do ankety nominoval. Lípy velkolisté jsou staré více jak sto let, pamatují tak poslední zámeckou baronku i její předky. Stín majestátných stromů slouží také jako časné místo setkávání. Místní sem ve spolupráci s obcí Josefov umístili lavičky a sošky Panny Marie.

Černá dáma

Nejmohutnější borovice černá s obvodem kmene 430 cm strojí u vstupu do zámeckého parku ve Valči. Jedná se o opravdovou dámu v letech, však je borovice už 230 let. Ke stromu se vztahuje pověst o mladé komtese, která se snažila vyhnout svatbě s přestárlým šlechticem. Navrhla proto svému otci, který byl náhodou mistr šachu, že se s ním o svou budoucnost zahraje. Stolek a s postavili pod strom a hráli. Dcera vyhrála a dala otci mat černou dámou. Už napořád otce podezírala, že ji nechal schválně vyhrát.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto stromroku.cz

Štítky anketa, strom roku, Valeš, Hartenberg

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.