sobota 15. srpna 2020 Hana

Poslední šance ulovit fotku! Kometa se už vzdaluje, vrátí se za 7000 let

Snímky českých fotografů obdivují i v NASA, další desítky jich plní internet. Kometa Neowise se už pomalu začne vzdalovat. Nejblíže Zemi byla v noci na čtvrtek. Pouhým okem bude viditelná zhruba do 27. července. Znovu se vrátí za několik tisíc let.

Jedním z těch, kteří vyrážejí na lov komety je i Michael Rund ze Sokolova. Sám přiznává, že počasí v posledních dnech nebylo ideální a kometa přes mraky nebyla vidět.

„Každopádně jsem fotil i na Klínovci, než jsem stihl pořádně zaostřil, tak kometa zmizela za mraky. Nakonec se zadařilo. Stačilo výlet kousek za Sokolov k jezeru Medard,“ popisuje Rund.

Kdo má dobrý zrak, může kometu spatřit pouhým okem. Kvalita fotek se samozřejmě odvíjí od použité techniky nebo následné úpravy v počítači.

„Ty nejkrásnější fotky, co třeba se objevují na internetu, tak to je víceméně dohromady daných 20 fotek i víc. Oni tím pádem mohou udělat i pěkné detaily. Mám takto vyfocenou kometu nad sokolovským zámkem, tak to ještě musím upravit a dát ty fotky dohromady,“ dodává Rund.

Kometa by měla být dobře viditilná odhadem do 27. července. Znovu se k Zemi vrátí za 6 768 let.

Nejlepší výhled? Mimo Zemi

Můžete vylézt na sebelepší vyhlídku, ten nej pohled se však skýtá astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici. Celou sérii fotografií vytvořil astronaut Bob Behnken. S ním i jeho kolegové, výsledkem je přes 500 snímků komety. Ty si postahoval grafik Seán Doran, na svůj účet na youtube pak nahrál sedmiminutové unikátní video.  

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo20 čtenářů

Autoři | Foto Michael Rund

Štítky kometa, fotograf, Neowise, astronom, Sokolov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.