sobota 4. července 2020 Prokop

Hrad Bečov nad Teplou má svou zlatou pamětní minci

Česká národní banka ve středu vydala zlatou minci o hodnotě 5000 korun s motivem hradu Bečov nad Teplou. Vydáno je 3200 mincí v běžném a 7900 ve špičkovém provedení. Hlavním motivem je relikviář svatého Maura i komplex hradu. Jedná se o předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky.

Na lícní straně mince jsou zobrazeny motivy z relikviáře sv. Maura. V horní části mincovního pole je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Na rubové straně zlaté mince je ztvárněn celý komplex hradu Bečov nad Teplou včetně barokního zámečku se zahradou.

Relikviář Sv. Maura je památka nedozírné hodnoty s výjimečným příběhem znovuobjevení po 40 letech, během kterých byl považován za ztracený. Díky tomu, že je vyobrazen v detailu na dnes vydané zlaté minci, může vyprávět svou historii i lidem, kteří o něm možná slyší poprvé,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Právě relikviář je zlatnická památka, jejíž historická a umělecká hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Bohatě zdobený domečkový relikviář, zhotovený ve 13. stolení pro uložení relikvií sv. Maura a sv. Jana Křtitele, zmizel na konci druhé světové války a jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.

Nominální hodnota mince je sice 5000 korun, prodejní cena je ale daleko vyšší a odvíjí se od aktuální ceny zlata i výdajů spojené s výrobou. Například na stránkách České mincovna je u standardního provedení cenovka 25 390 korun u mince v takzvaném špičkovém provedení je cena o 400 korun vyšší. Autorem mince je Luboš Charvát.

Zlatá mince Hrad Bečov nad Teplou je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí devátou emisí této sady. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří a Švihov. Dalším a posledním počinem bude mince věnovaná hradu Buchlov, která vyjde 6. října 2020.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ČNB

Štítky pamětní mince, ČNB, sběratel, Bečov nad Teplou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.