Čt 13. 8. 2026Alena
Zdraví

Covidová lůžka by v Karlovarském kraji mohla být i v hotelech

RRedakce1 minuta čtení1. 11. 2020, 14:00
Hejtman Petr Kubis
Hejtman Petr Kubis

Lůžka pro nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu, ale nelze je umístit v zařízeních sociálních služeb, by mohla v Karlovarském kraji vzniknout v hotelích nebo lázeňských zařízeních. Kraj čeká na upřesnění vládního nařízení, chybí personál i podmínky financování, řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

"Máme vytipované hotely, některé se hlásily i samy. Jednáme i s lázněmi. Jeden lázeňský dům, který by se dal využít, jsou například Lázně Kynžvart. Jenže zásadní problém je personál. Potřebujeme vědět, pro koho taková zařízení budou určena. Jestli se tam bude poskytovat nějaká sociální služba nebo jestli tam může být pacient, který odchází z nemocnice, ale nechce nakazit rodinu," uvedl Petr Kubis.

Klíčové je podle něj zajištění personálu a financování takových zařízení. Podle nařízení vlády by v každém kraji mělo vzniknout 80 až 160 takových lůžek. Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje, aby na každých 50 lůžek bylo osm sociálních pracovníků, dvě sestry a psychologové.

V Karlovarském kraji je získání dalších sester velmi komplikované. "Prosíme sestry, aby šly pracovat v nemocnicích. Přes policii posíláme pracovní příkazy medikům. Teoreticky by v takových zařízeních mohly pracovat sestry z lázní, ale ty se stále starají o lázeňské pacienty, i tam mají problémy s personálem," popsal situaci karlovarský hejtman.

Podle Kubise bude kraj schopen nařízení vlády splnit, ale těžko převezme náklady na provoz takových zařízení. Musí být tak nejprve jasná metodika, zajištění personálu a financování.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Karlovarský kraj rozdělí 800 tisíc korun na obnovu dopravních hřišťDoprava

Karlovarský kraj rozdělí 800 tisíc korun na obnovu dopravních hřišť

Karlovarský kraj podpoří obnovu čtyř dopravních hřišť v regionu. V rámci dotačního programu mezi žadatele rozdělí celkem 800 tisíc korun. Peníze mají pomoci především s praktickou výukou dopravní výchovy dětí.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook