V Chodově na Sokolovsku odstartovalo dlouho očekávané stěhování knihovny ve Staroměstské ulici. Zaměstnanci během dvou dnů přemístí desetitisíce publikací do nedávno zkolaudovaného objektu za poliklinikou. Nová knihovna se veřejnosti poprvé představí v rámci Dne otevřeného dveří v pátek 27. října. Starou budovu knihovny chce město zrekonstruovat na takzvaný lékařský dům.
„Zaměstnanci počítají s tím, že stěhování knížek potrvá zhruba dva dny. Vše bylo nutné nejdříve naskládat do kartonových krabic. Jako osvědčené a nejvhodnější se nakonec podle ředitelky knihovny Hany Nemčičové ukázaly ty od banánů. Nová knihovna se veřejnosti představí v rámci Dne otevřených dveří v pátek 27. října v 10 hodin,“ uvedl mluvčí radnice Martin Polák.
Město vybralo pro novou knihovnu budovu bývalé mateřské školy, kde měli později ordinace dětští lékaři, ještě později pak sloužila jako výrobna knedlíků. Tu však před lety zcela zničil požár. „Knihovna úspěšně prošla kolaudací, navíc je připravena na fotovoltaiku a zelenou střechu,“ doplnil starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní).
Přestavba vyhořelého objektu začala v srpnu roku 2021. Z původní stavby zůstal pouze skelet se stropy a podlahami. Novou tvář dali knihovně architekti z Ateliéru Kopecký. Ve svém projektu zachovali obě budovy, v jedné je nyní oddělení pro dospělé čtenáře s centrálním pultem, druhá nabízí zázemí pro dětské čtenáře. Zcela novým prvkem je schodišťové jádro s výtahem. Pro pořádání svých akcí má knihovna k dispozici také malý sál.
Po řadě desetiletí by mohl nárožní dům ve Staroměstské ulici opět sloužit svému účelu. Budovu z roku 1911, kde šedesát let sídlila lékárna, chce město zrekonstruovat na takzvaný lékařský dům. „Ten by měl především pomoci zvýšit počet ordinací v Chodově. Místní poliklinika je v současné době zcela plná a v případě příchodu nových lékařů by jim nemohla nabídnout žádné volné kapacity,“ upřesnil Polák.
Radnice si nyní nechá zpracovat studii proveditelnosti. Ta má odpovědět mimo jiné na to, jak je záměr města stavebně a technicky náročný či jak v místě řešit parkování. „Také poskytne prvotní analýzu jaké odbornosti jsme do Chodova schopni dostat a jaké jsou šance na obsazení ordinací,“ doplnil starosta s tím, že potřebnou částku na studii ve výši 150 tisíc korun už odsouhlasili zastupitelé.
Dům, který patří k výjimečně zachovalým historickým budovám v Chodově, nechal postavit chodovský lékárník Hugo Hammerschmidt, jenž zde žil a provozoval lékárnu "U Zlatého kříže" až do svého vysídlení v roce 1946. Pro potřeby městské knihovny byla budova upravena v letech 1971 až 1972.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.