sobota 15. srpna 2020 Hana

Na obnovené rašeliniště se vrací vzácné druhy rostlin a živočichů

Skoro půl století se tu nešetrně těžila rašelina a to až do hloubky sedmi metrů. Do původního stavu se podařilo Perninské rašeliniště navrátit až nyní. Na revitalizaci se podílely Lesy České republiky v rámci podnikového programu Vracíme vodu lesu. Projekt vyšel na osm a půl milionu korun.

Na Perninském rašeliništi se bezmála půl století průmyslově těžila rašelina. Podle odhadů se jí vytěžilo 600 až 900 tisíců metrů krychlových, často nešetrným frézováním až do sedmimetrové hloubky. Poté bylo území technicky rekultivováno, ale vodní režim na 66 hektarech nejpoškozenější plochy obnovily až Lesy České republiky. 

„V celé zemi vracíme stovkami projektů vodu do krajiny. V této oblasti je naprosto nezbytnou podmínkou rozvoje vegetace. Obnovili jsme tak evropsky významnou lokalitu a přírodní památku. Území bývalo i botanicky mimořádné. Věřím, že zase bude,“ řekl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Pro oživení rašeliniště byla klíčová vysoká hladina vody. „Proto jsme v původních odvodňovacích kanálech vybudovali 390 různých přehrážek a dva kamenné vzdouvací objekty, vyhloubili jsme i osm tůní. Kvůli zpomalení odtoku vody se zahrnuly tříkilometrové meliorační příkopy a po celé ploše vznikla kaskáda 24 nízkých rašelinových poldrů zpomalujících povrchový odtok srážek,“ vysvětlil krajský ředitel Lesů ČR Miroslav Rozner z Karlových Varů.

Úpravou prošla i okolní vegetace, zmizely náletové dřeviny. Nově tu naopak lesníci vysadili rašelinné kleče. Oblast je veřejně přístupná, přes mokřiny vede až k molu s pozorovatelnou a informačními tabulemi nový chodník.

Podle Vladimíra Melichara, který projekt inicioval, svědčí proměna místa i návrat k původním přírodním podmínkám řadě ohrožených druhů rostlin i živočichů. Patří mezi ně například šicha černá, klikva bahenní, kyhanka sivolistá, rosnatka okrouhlolistá nebo vzácná ostřice chudokvětá.

 „Místo je také domovem ohrožených druhů hub, třeba holubinky rašelinné nebo rozděrky vzplývavé. Faunu zde zastupují mizející rašelinomilné druhy motýlů, mezi nimi žluťásek borůvkový, perleťovec severní nebo modrásek stříbroskvrnný. Rašeliniště je biotopem zmije obecné a ještěrky živorodé a lokalitu vyhledává i zajímavé ptactvo, jeřáb popelavý, skřivan lesní, linduška luční, bekasina otavní a vzácný tetřívek obecný,“ zmínil Vladimír Melichar.

Tento krušnohorský projekt spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Operačního programu životní prostředí. Podnik v posledních letech obnovil rašeliniště také v Jizerských horách i jižních Čechách a připravuje další čtyři obdobné projekty – opět v Jizerských a Krušných horách a dva v jižních Čechách.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Lesy ČR

Štítky Lesy ČR, rašeliniště, Krušné hory, příroda, ekologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.