Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

Kolik je mezi námi veganů? Každý desátý člověk v Česku nejí maso nebo ho omezuje

VVanda Šujanová4 minuty čtení1. 8. 2020, 16:00
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: pixabay.com

Deset procent obyvatel České republiky maso nejí vůbec nebo se mu snaží vyhýbat. Čtyři procenta lidí jsou vegetariáni, vegani nebo pescetariáni, zbylých šest procent tvoří flexitariáni. K takovýmto zjištěním dospěla agentura Ipsos, která se letos v květnu na stravovací návyky zeptala více jak tisícovky lidí.

Flexitarián si čas od času dopřeje

„Do budoucna chce více rostlinných produktů na úkor živočišných do svého jídelníčku zařadit 28 % Čechů. Ačkoli většina populace nepředpokládá, že by v příštím roce celkově snížila konzumaci živočišných výrobků, plánuje však alespoň omezovat masné výrobky, jako jsou uzeniny,“ píše ve svém zjištění agentura Ipsos.

Vedle veganů odmítajících živočišné produkty a pescetariánů, pro které je ryba jediným přijatelným masem, tak získává na popularitě další stravovací trend – flexitariánství. „Flexitariánská strava je založena na podobných principech jako vegetariánská či veganská, nicméně čas od času dovoluje zařadit i maso či jiné živočišné potraviny. Jde tedy o jakési vědomé omezení konzumace živočišných potravin, nikoliv však jejich úplné vyloučení,” vysvětluje Martin Krobot z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Zdraví, hubnutí nebo etika

Pro omezení masa ve stravě se přitom lidé nejčastěji rozhodují kvůli snaze o zdravější stravování nebo kvůli prevenci zdravotních problémů. „Tyto důvody uvedla asi polovina respondentů, kteří maso omezují nebo ho omezit do budoucna plánují,” vysvětluje hlavní motivaci Markéta Kneblíková z Ipsosu. „Dalším důvodem ale může být i snaha o snížení tělesné hmotnosti či etické důvody, například ohleduplnost ke zvířatům.”

Krobot z Lékařské fakulty však upozorňuje na to, že kromě původu potravin je potřeba brát v úvahu také jejich obsah živin. „Při nahrazování je potřeba dbát zejména na obsah bílkovin, ale také na některé vitaminy či minerální látky, jako např. vitamin B12 nebo vápník,“ upřesňuje.

Vyhýbání se masu tak automaticky neznamená zdravé stravování. Podle Krobota totiž plnohodnotný jídelníček spočívá především ve vhodné skladbě potravin. „Pokud se někdo s ne úplně ideálním jídelníčkem rozhodne živočišné produkty omezit a zařadí více luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny, bude mít takováto změna jednoznačně pozitivní dopad na množství vlákniny či skladbu tuků. Zjednodušeně řečeno ale maso nelze plnohodnotně nahradit například paprikou.“

Rostoucí nabídka alternativ

Navzdory zmiňovaným výživovým trendům se ale spotřebitelské chování podle vyjádření velkých potravinových řetězců mění jen zvolna.

„Většina konzumentů se pořád přiklání k masovým výrobkům a ty rostlinné bere za zpestření jídelníčku nebo je zkouší. Z pohledu objemů nejsou rostlinné alternativy významné, jsou ale důležité pro určitou skupinu zákazníků, a proto je v sortimentu samozřejmě máme,” říká šéf komunikace supermarketů Albert Jiří Mareček.

Podobně to mají i další řetězce. „Rostoucí oblibu rostlinných produktů u našich zákazníků evidujeme a snažíme se jim vyjít vstříc rozšiřováním sortimentu,” potvrzuje mluvčí Lidlu Iveta Barabášová. V Kauflandu je poptávka především po alternativách mléka, dezertech nebo pomazánkách. „Nejoblíbenějším produktem je mandlové mléko,” upřesňuje mluvčí Ivana Dvořáková.

Češi s Maďary a Srby největšími masožravci Evropy

Ve srovnání s Evropou jsou na tom podle Kneblíkové Češi podobně jako Maďaři. „Podíl těch, co jedí živočišnou a rostlinnou stravu bez omezení je v Maďarsku 91 procent. V evropském kontextu se tak spolu se Srbskem řadíme vůbec k největším všežravcům,“ uzavírá Kneblíková. Na pomyslném opačném pólu pak stojí například Turecko, kde se masu vyhýbá téměř každý druhý člověk.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
V chebské nemocnici začala přestavba urgentního příjmu, hotovo bude v červnuSpolečnost

V chebské nemocnici začala přestavba urgentního příjmu, hotovo bude v červnu

V Karlovarské krajské nemocnici v Chebu (KKN) začala přestavba urgentního příjmu. Modernizace oddělení bude stát zhruba 37,9 milionu korun bez DPH a skončit by měla v červnu 2027. Podle hejtmana Petra Kubise (ANO) i zdravotníků a vedení nemocnice bude urgentní příjem po modernizaci funkčnější a technicky vyspělejší pracoviště, které zajistí rychlou péči o pacienty, uvedli to dnes na zahájení stavby. Zhotovitelem je společnost Mudicon s. r. o.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook