Pá 14. 8. 2026Alan
Sokolovsko

Příjezdovou cestu ke garážím přehradila závora, radnice tak chce zamezit vzniku černých skládek

Kkorinek3 minuty čtení29. 3. 2021, 11:00
Příjezdovou cestu ke garážím přehradila závora, radnice tak chce zamezit vzniku černých skládek
Příjezdovou cestu ke garážím přehradila závora, radnice tak chce zamezit vzniku černých skládek · Foto: mu sokolov

Sokolovská lokalita zvaná Jižní lom je opět plná odpadků a nepořádku. Před rokem odsud úklidové firma odvezla šest tun odpadu a sto třicet pneumatik. Letos je situace podobná a proto se ji vedení města Sokolov rozhodlo řešit poměrně radikálně.

„Na příjezdové cestě ke garážím v lokalitě Jižní lom byla umístěna závora, která zabraňuje vjezdu. Město muselo k tomuto opatření přistoupit poté, co sem byl opakovaně navážen odpad, nově například desítky starých pneumatik. Klíč od zámku na závoře si mohou lidé, kteří tu ještě garáž mají, vyzvednou proti podpisu na služebně MP Sokolov. Na závoru byla umístěna informace, jak postupovat,“ uvedl mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Problematické území Jižního lomu řeší sokolovská radnice mnoho let. Zdejší zchátralé garáže chce zdemolovat a území vyčistit a zkulturnit. Proto se rozhodla garáže od zájemců vykupovat. Pokud se někdo rozhodne garáž městu odprodat, získá deset tisíc korun.

„Víme, že někteří lidé spekulují a myslí si, že za garáže budeme v budoucnu platit více. Jiní zase vymýšlejí, že chceme toto území rozparcelovat a prodat na rodinné domky. Jsou to nesmysly. Jednak těch deset tisíc korun není naše povinnost, ale dobrá vůle města, které si uvědomuje, že si lidé před mnoha lety prostě koupili garáže na špatném místě, tak jim to chceme aspoň trochu kompenzovat a důležité je také říci, že Jižní lom leží v takzvané zátopové oblasti a tak tam nelze nic postavit a území nejde ani prodat,“ vysvětluje Renata Oulehlová (ANO), starostka Sokolova.

V minulém roce celou oblast vyčistila sokolovská úklidová forma Sotes, která z místa odvezla zhruba šest tun odpadků a sto třicet pneumatik. Po toce je ale situace na Jižním lomu stejná jako před rokem. Město již začalo připravovat demolice odkoupených garáží. Než se ale práce rozběhnou, zamezí vjezdu do lokality nově instalovaná závora.

„Z celkového počtu 200 garáží bude odstraněno 147 garáží. Demoliční firma provede jejich postupné odstraňování po jednotlivých řadách, neodstraněné garáže budou zkontrolovány a odborně zabezpečeny proti případnému poškození při provádění demoličních prací. Firma, která demolice provede, bude vybrána na základě zadávacího řízení,“ doplnil mluvčí.

Město má seznam většiny majitelů zbývajících garáží a snaží se s nimi jednat. Někteří ale jak bylo výše uvedeno, spekulují a snaží se vyčkávat a celý záměr města brzdit.

 „Nás v podstatě nic netlačí a zmíněných deset tisíc korun je opravdu naše dobrá vůle. Chceme, aby lokalita Jižního lomu byla pěknou částí města a ne skládkou, což se každoročně děje. Většina lidí už to pochopila a garáže nám odprodala,“ dodal Jan Picka (nez.), místostarosta Sokolova, který věří, že se vedení města s majiteli zbývajících garáží také dohodne a celý záměr se podaří dokončit.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Aš chce vyhlásit referendum kvůli koupi hotelu Goethe, obává se ubytovnySpolečnost

Aš chce vyhlásit referendum kvůli koupi hotelu Goethe, obává se ubytovny

Vedení Aše chce vyhlásit místní referendum o koupi bývalého hotelu Goethe. Obává se, že pokud by ho získal soukromý zájemce, mohla by v něm vzniknout ubytovna. Ze zkušeností města by se pak mohla změnit atmosféra v celé okolní městské čtvrti. Protože se blíží volby, vedení Aše chce, aby odkoupení městem potvrdili nejen zastupitelé, ale i občané v referendu, řekl novinářům místostarosta Aše Pavel Matala (ZA AŠ).

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook