sobota 15. srpna 2020 Hana

Karlovarští policisté varují před nástrahami výhodného nákupu přes internet

Počet případů podvodu prostřednictví internetových portálů přibývá. Pozor by si lidé měli dát zejména na podezřele výhodné ceny. V posledním případě se obviněný muž obohatil téměř o 180 tisíc korun.

O tom, že je nakupování přes internet pohodlné a velmi rychlé, asi není pochyb. Bohužel tento způsob obchodu stále skrývá určitá rizika. „Karlovarští kriminalisté stále prověřují čím dál více případů podvodů, kdy se pachatelé dopouští této trestné činnosti zejména prostřednictvím internetových portálů. Na různých inzertních stránkách nabízejí k prodeji různé zboží za velmi příznivé ceny. Nabídka působí vždy velmi věrohodně a lákavě,“ vysvětluje policejní mluvčí Eva Valtová.

Posledním případem, kterým se kriminalisté zabývali, bylo nepoctivé jednání 25letého muže z Prahy. Ten vystavoval na internetových inzertních portálech nabídky na prodej mobilních telefonů. Od potencionálních zájemců si finanční prostředky, představující kupní cenu za zboží, nechával zasílat na svůj bankovní účet. „Poškozeným nejprve zasílal smyšlené informace o tom, že slíbené zásilky obsahující žádané zboží odeslal. Muž však tak neučinil a po přijetí platby se stal pro své zákazníky již zcela nekontaktní,“ pokračuje mluvčí s tím, že muž takto obelhal přes dvě desítky lidí a neoprávněně se obohatit celkem o téměř 180 tisíc korun.

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Karlových Varech zjistili, že obviněný muž není žádným nováčkem. Uvedeného jednání se dopustil i přesto, že byl již v minulosti za stejný trestný čin odsouzen. „Nyní mu hrozí v případě prokázání viny až pětiletý pobyt ve vězení, za způsobenou větší škodu,“ sdělila dále Eva Valtová.

V souvislosti se vzrůstajícím počtem obdobných případů, policisté upozorňují občany, aby byli obezřetní a nepodléhali lákavosti výhodných nabídek. Na bezkonkurenční ceně vydělá poté jen pachatel této trestné činnosti. „Dbejte proto mimořádné opatrnosti, na které stránce nakupujete. Doporučujeme nakupovat u certifikovaných obchodů a spolehlivých ověřených prodejců. Buďte opatrní také při placení.  Rozhodně nedoporučujeme posílat peníze předem, kde hrozí, že nedostanete objednané zboží ani zpět své peníze,“ dodala mluvčí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky internet, kriminalita, peníze, Karlovy Vary, policie, vězení, obchod, nákup

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.