Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil rozsudek o odškodnění 400 000 korun za tragickou smrt plavce na přehradě Jesenice na Chebsku. Přejel jej hlídkující policejní člun. Peníze mělo podle rozsudku vyplatit ministerstvo vnitra, a to dědicům po otci zemřelého plavce, který žalobu o náhradu nemajetkové újmy podával a v mezičase také zemřel. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce Nejvyššího soudu.
Neštěstí se stalo v červenci 2015. Policista, který člun řídil, podle rozsudku trestního soudu nevěnoval dostatečnou pozornost dění na hladině a nepřizpůsobil rychlost jízdy povětrnostním podmínkám. Člun se pohyboval v místech, kde nebylo plavání nijak omezené. Za usmrcení z nedbalosti uložil Okresní soud v Chebu policistovi podmínečný trest. Otec zemřelého muže podal žalobu o náhradu nemajetkové újmy, požadoval 400 000 korun. S nárokem v plném rozsahu uspěl jak u okresního soudu, tak u Krajského soudu v Plzni a nyní u Nejvyššího soudu.
Ministerstvo vnitra v dovolání nastolovalo otázku, podle jakých právních předpisů se má za specifických okolností chebské kauzy odškodňovat újma způsobená policistou. Západočeské soudy použily zákon o policii, nikoliv zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.
Nejvyšší soud nenašel důvod k zásahu, justice prý správně aplikovala zákon o policii. Nemajetková újma vznikla v příčinné souvislosti s plněním úkolů policie a zároveň bez souvislosti s nějakým konkrétním trestním řízením. Plnění úkolů policie zahrnuje i výkon hlídkové činnosti, konstatoval Nejvyšší soud.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.