Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 21. ledna 2025, 09:12
Už vás nebaví, že vaše plány a cíle nevychází? Chcete si každodenní život užívat a ne přežívat? Zkuste si s námi uspořádat vaše priority a uvidíte, že s našimi tipy to bude o dost jednodušší.
Vyhraďte si hodinku nebo dvě a zhodnoťte, jak jste spokojeni s tím, jak probíhal rok 2024. Jde o bilanci celého roku. Nevíte, jak začít? Odpovězte si na následujících 8 otázek:
Pamatujte na to, že nejde o to, abyste se kritizovali. Rok 2024 je už za námi a už s ním nic neuděláte, tak buďte upřímní, ale zároveň moc nezapojujte emoce. Na otázky odpovězte v mysli, nahlas nebo do textového dokumentu. Odpovědi formou stručného zápisu zaberou více času, ale na druhou stranu je budete mít při ruce.
Možná, že se sami překvapíte a třeba to nakonec bude lepší, než jste si mysleli. Lidé často zapomínají na úspěchy a berou je jako samozřejmost, což je škoda, protože někdy se pochválit musíte. Zlepší se tak vaše motivace. Anebo si uvědomíte, že je váš život převážně pozitivní, ale v každodenním pracovním a rodinném shonu vám to nedojde.
V tomto článku se nechceme věnovat klasickému předsevzetí, spíše se zaměřujeme na aktivity, které vám zlepší každodenní život. Nejde tedy jen o to “zhubnout nebo ušetřit”, ale i o psychickou pohodu. Na tu se velmi často zapomíná a právě ona vám dokáže prodloužit život a udržet vás spokojenější.
Čím je člověk spokojenější, tím lépe se mu zvládají problémy, nečekané situace a oceňují krásné chvíle. Chronický stres má za následek únavu, bolesti, narušený imunitní systém, úzkosti a mnoho dalších negativních účinků. Občasný stres je v pořádku a tělu dokáže dokonce pomoci, ale jakmile ho prožíváte denně, vybere si to na vašem fyzickém nebo mentálním zdraví.
Zkuste si tedy zvolit cíle, které jsou pro vás opravdu důležité a dávají vám ve vaší situaci smysl. Nesmyslné představy akorát naruší vaši snahu a motivaci, což je začátek konce. Lidská mysl nemá ráda nepřiměřenou nálož velkých cílů, oplatí se vám rozhodovací paralýzou, kdy nebudete schopni udělat nic. A to ani maličkosti jako “poslouchat denně 10 minut anglických audioknih”, nebo použít ebook čtečku. Pamatujte na to, že moderní život je sám o sobě zrychlený a nemůžete si donekonečna nakládat.
Jakmile se zamyslíte nad cíli, rozdělte je. Můžete je rozdělit podle měsíců nebo podle konkrétní aktivity. Rozeberme si cíl “Naučím se lépe vařit”. Chcete se každý měsíc naučit něco nového a naplánovat si recepty nebo si přejete k něčemu dopracovat, například k polévce Pho Bo?
V tom případě na vás čeká 1. správná příprava kostí a masa (blanšírování před vařením vývaru), 2. práce s kořením(pražení a přesné dávkování), 3. příprava vývaru (trpělivé vaření bez přerušení a odstraňování pěny) a 4. načasování(přesný čas vaření jednotlivých ingrediencí). Musíte znát základy asijské kuchyně, pořídit si kvalitní kuchyňské potřeby, najít si specializované obchody a více se ponořit do tématu. Zkuste vařit jednodušší pokrmy, pochopit jejich principa postupně se dopracovat až k Pho Bo.
Takto se dá postupovat u ostatních cílů. Zapište si je do telefonu, dokumentu, kalendáře nebo do šikovného nástroje, např. xTiles nebo Notion.
Priority jsou další důležitou složkou plánování. Něco by mělo mít přednost. Třeba pravidelné cvičení, čtení a meditace/řízená relaxace mají vyšší prioritu než třídění starých e-mailů, plánování dovolené půl roku dopředu nebo reorganizace knihovny.
Priority si rozdělte do tří úrovní - důležité, středně důležité a nejméně důležité. A podle toho si udělejte plán. Nejméně důležité aktivity si naplánujte střídmě, více pozornosti a energie věnujte (středně) důležitým.
Až si vše naplánujete, zkuste si dát upozornění za 30 dní a podívejte se, jak si vedete a jestli vám vše vyhovuje. Případně si cíle můžete podle aktuální situace změnit a naplánovat jinak. Nebo si naopak můžete nějaké cíle přidat. Tuto kontrolu následně dělejte měsíčně nebo čtvrtletně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.