pondělí 26. září 2022 Andrea

Nalezené věci patřící americkému vojákovi brzy poletí zpět za oceán

V sobotu jsme informovali o nálezu osobních věcí, o které před šestasedmdesáti lety přišel americký voják poblíž Mariánských Lázní. Nálezcům teď popsal, jak k celé situaci došlo. Jeho osobní věci nyní poputují z Česka do Ameriky.

Americký voják ztratil při osvobozování Čech náramek, po 76 letech se mu vrátí

Před šestasedmdesáti lety ztratil při osvobozování Čech své osobní věci, teď se mu díky nadšenci do historie vrátili. Americký voják Joe Esquibel na konci druhé světové války vytratil poblíž Mariánských Lázní řetízek a další drobnosti. Vše před...

„Na jaře 1945 mu někdo ukradl batoh s osobními věcmi. Měl v něm i pistoli, která se jako jediná našla. Krádež se nevyšetřovala, protože nebyl čas. Po dohodě s Američany do zajateckého tábora právě dorazila Rudá armáda, která si odvezla všechny německé vojáky sloužící na východní frontě a členy SS. Joe tak přišel o stříbrný náramek se jménem své životní lásky, US límcový odznak a vyznamenání. Na dlouhých 76 let,“ napsal na Facebook nálezce a nadšenec do historie Petr Švihovec. Ten ztracené věci našel před několika týdny. O ně přišel Joe Esquibel při osvobozování Čech.

„Pečlivé bádání s pomocí historika Daniela Malého odhalilo majitele stříbrného náramku, límcového odznaku, kovového proužku s bronzovou hvězdou a švýcarské mince Rappen. Byl jím pan Joe Esquibel, který se účastnil osvobozovacích bojů na západě Čech. Na náramku bylo vyryto jméno pana Esquibela a z druhé strany jméno jeho tehdejší přítelkyně Lydie, se kterou se po válce ve Státech oženil,“ napsal v tiskové zprávě atašé amerického velvyslanectví Griffin Rozell.

Petr Švihovec následně s historikem Danielem Malým objevili v archivech dokument, který je zavedl k válečnému hrdinovi Joeu Ernestu Esquibelovi. „Petru Švihovcovi se podařilo pana Esquibela v Coloradu ve Spojených státech vypátrat a ve spolupráci s americkou ambasádou a vojenským atašé podplukovníkem Jamesem Hackbarthem nyní posílá ztracené osobní věci zpět jejich majiteli,“ uzavřel Rozell.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Velvyslanectví USA v České republice, Petr Švihovec

Štítky Mariánské Lázně, USA, voják, armáda, ambasáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.