pondělí 26. září 2022 Andrea

Americký voják ztratil při osvobozování Čech náramek, po 76 letech se mu vrátí

Před šestasedmdesáti lety ztratil při osvobozování Čech své osobní věci, teď se mu díky nadšenci do historie vrátili. Americký voják Joe Esquibel na konci druhé světové války vytratil poblíž Mariánských Lázní řetízek a další drobnosti. Vše před nedávnem našel Petr Švihovec, díky jeho vytrvalému pátrání se vše vrátí do rukou válečného veterána.

„Pečlivé bádání s pomocí historika Daniela Malého odhalilo majitele stříbrného náramku, límcového odznaku, kovového proužku s bronzovou hvězdou a švýcarské mince Rappen. Byl jím pan Joe Esquibel, který se účastnil osvobozovacích bojů na západě Čech. Na náramku bylo vyryto jméno pana Esquibela a z druhé strany jméno jeho tehdejší přítelkyně Lydie, se kterou se po válce ve Státech oženil,“ napsal v tiskové zprávě atašé amerického velvyslanectví Griffin Rozell.

Petr Švihovec následně s historikem Danielem Malým objevili v archivech dokument, který je zavedl k válečnému hrdinovi Joeu Ernestu Esquibelovi. „Petru Švihovcovi se podařilo pana Esquibela v Coloradu ve Spojených státech vypátrat a ve spolupráci s americkou ambasádou a vojenským atašé podplukovníkem Jamesem Hackbarthem nyní posílá ztracené osobní věci zpět jejich majiteli,“ uzavřel Rozell.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Velvyslanectví USA v České republice

Štítky Mariánské Lázně, USA, voják, armáda, ambasáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.