Počasí dnes20 °C, zítra24 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

VIDEO: Emoce v Jáchymově. Zastupitelé odvolali vedení města, starostou bude Jiří Kaucký

Zastupitelé Jáchymova na Karlovarsku včera odvolali z funkce starostu Michala Baláže (Jáchymov v obrazech). Novým starostou zvolili Jiřího Kauckého z opozičního uskupení Volba pro Jáchymov. Dosavadní koalice ztratila většinu poté, co se místostarostka Lada Baranek (Náš Jáchymov) připojila k opozici. Odvolání i zvolení nového vedení města prošlo většinou osmi z 14 přítomných zastupitelů. Vyhrocenou atmosféru zasedání, na které přišla veřejnost a lidé i vulgárně pokřikovali na zastupitele, uklidňovala policie.

Kaucký kritizoval vedení města za to, že nefunguje, neudělalo žádnou práci a nejednalo s opozicí. Má podle něj podíl na tom, že vztahy mezi obyvateli města jsou vyhrocené. Baláž oponoval tím, že k jeho odvolání opozice neuvedla žádný konkrétní důvod. Baranek se k situaci vyjádřit nechtěla. Její uskupení Náš Jáchymov ji vyzvalo k rezignaci. Rezignovat ale odmítla.

Nové vedení města si zvolilo dva místostarosty, kteří své funkce budou vykonávat jako neuvolnění. Prvním se stala Baranek a druhým se stal František Holý z hnutí Místní.

Jeden z důvodů odvolání byl spor opozice s koalicí ohledně záměru soukromého investora postavit v Jáchymově apartmánový komplex Bratrství. Zatímco dosavadní koalice v čele s Balážem byla proti záměru výstavby, opozice chtěla s investorem dál jednat. Dosavadní vedení města zdědilo smlouvy týkající se výstavby apartmánového komplexu v prostoru bývalého pracovního tábora Bratrství. Projekt, za kterým stojí investoři Bratrství, s. r. o., a Skiareál Klínovec, s.r.o., počítá s výstavbou apartmánů asi pro 2000 lidí. Koaliční zastupitelé považovali za jediné správné řešení od těchto nevýhodných smluv odstoupit.

Na jednání zastupitelstva byla vyhrocená atmosféra. Místní obyvatelé, kteří zaplnili asi polovinu velkého sálu, se od začátku jednání překřikovali. Na zastupitele pokřikovali vulgární výrazy. "Větší fraška tu ještě nikdy nebyla," řekla jedna účastnice po odvolání starosty, poté z jednání odešla. Terčem útoku přítomných se stala hlavně místostarostka Baranek, kterou nazvali přeběhlicí. Situaci musela uklidnit policie.

Po komunálních volbách v roce 2022 získalo nejvíce hlasů hnutí Jáchymov v obrazech. Získalo pět křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. Nejvíce hlasů obdržel Michal Baláž, který se stal starostou. Vítězné hnutí uzavřelo koalici se stranou Náš Jáchymov, které dostalo tři křesla v zastupitelstvu. Lídr hnutí, Lada Baranek, se stala místostarostkou. Společně vytvořili koalici o osmi mandátech. V opozici skončilo hnutí Místních se čtyřmi mandáty a Volba pro Jáchymov, která získala tři zastupitele.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Náš Jáchymov

Štítky ČR, správa, Jáchymov, personální

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Emoce v Jáchymově. Zastupitelé odvolali vedení města, starostou bude Jiří Kaucký  |  Politika  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.